14-15 Το 1ο Γυμνάσιο Αιγίου αναζητά και γράφει την ιστορία του!

Η δημοσιογραφική ομάδα του σχολείου ?Πράσινοι Φίλοι? ξεκίνησε ήδη και ερευνά την ιστορική και εκπαιδευτική διαδρομή του 1ου Γυμνασίου Αιγίου. Μία πορεία που ξεκίνησε πολλές δεκαετίες πριν και συνέδεσε άρρηκτα το σχολείο με την τοπική κοινωνία.

Οι σημερινοί μαθητές συγκεντρώνουν φωτογραφίες, κείμενα, αφηγήσεις και ό, τι άλλο σημαντικό που αφορά το παρελθόν του σχολείου, σε μια προσπάθεια να το φέρει στο φως και να το αναδείξει. Στόχος είναι στο τέλος της επόμενης σχολικής χρονιάς, να υπάρξει ένα έντυπο αφιέρωμα στο παρελθόν, το παρόν και το μέλλον του 1ου Γυμνασίου.

Όσοι πιστεύουν ότι μπορούν να συνδράμουν αυτήν την προσπάθεια ας απευθύνονται στο σχολείο και στον υπεύθυνο καθηγητή κ. Παναγιώτη Βάγια.