13-14 Θεατρική παράσταση Αντιγόνη 27-6-2014

Ένα σχολείο πολιτιστικό κέντρο!

Με μεγάλη επιτυχία ανέβασε και φέτος παράσταση αρχαίας τραγωδίας το 1ο Γυμνάσιο Αιγίου, που συνεχίζει μία παράδοση ετών στο συγκεκριμένο πολιτιστικό τομέα.

Φέτος ήταν η σειρά για την «Αντιγόνη» του Σοφοκλή που καταχειροκροτήθηκε από του θεατές και αυτές τις ημέρες (Ιούλιος 2014) θα παρουσιαστεί στο Ότιγκεν της Γερμανίας, σε συνεργασία με το θεατρικό τμήμα του εκεί σχολείου.

Η παράσταση παρουσιάστηκε το βράδυ της Παρασκευής 27 Ιουνίου στην αυλή του 1ου Γυμνασίου. Ήταν το αποτέλεσμα μίας πολύμηνης προσπάθειας την οποία καθοδήγησε και σκηνοθέτησε ο Διευθυντής του σχολείου κ. Επαμεινώνδας Δούλος. Τα παιδιά δούλεψαν σκληρά στις πρόβες για πολλά Σαββατοκύριακα, σεβάστηκαν το κορυφαίο έργο του Σοφοκλή και το απέδωσαν με ωραίο, δυναμικό αλλά και συναισθηματικό ύφος.

Είναι χαρακτηριστικό ότι στην παράσταση συμμετείχαν 11 πρωταγωνιστές και πάνω από 30 μέλη του χορού, όλοι μαθητές όχι μόνο του 1ου Γυμνασίου αλλά και των σχολείων: 1ουκαι 2ου Λυκείου Αιγίου και 3ου και 4ου Γυμνασίου Αιγίου.

Τα σκηνικά και τη χορογραφία επιμελήθηκε η Ρωμίνα Δούλου, ενώ τη μουσική έγραψε ο Κωνσταντίνος Αναγνωστόπουλος. Την παράσταση παρακολούθησαν δεκάδες μαθητές, γονείς και φίλοι του αρχαίου θεάτρου. Ανάμεσά τους Διευθυντές σχολείων της περιοχής, η Υπεύθυνη Πολιτιστικών Προγραμμάτων Νομού Αχαΐας κ. Καβαλλάρη,  ο Προϊστάμενος του ΕΚΦΕ Αιγίου κ. Ζησιμόπουλος και ο Πρόεδρος της ΔΗ.Κ.Ε.Π.Α. κ. Κλάγκος  Κωνσταντίνος.  «Το 1ο Γυμνάσιο Αιγίου» έχει αναδειχθεί τα τελευταία χρόνια σε πολιτιστικό κέντρο της περιοχής και αποτελεί σημείο αναφοράς για το σύγχρονο δημόσιο σχολείο» υπογράμμισε κλείνοντας την εκδήλωση η κ. Καβαλλάρη που μαζί με τα μέλη του Συλλόγου Γονέων απένειμαν αναμνηστικά σε όλους τους συντελεστές. Από την πλευρά του ο Διευθυντής του Γυμνασίου κ. Δούλος ευχαρίστησε όλους τους μαθητές και τους γονείς για τη συμμετοχή και τη βοήθειά τους και ανακοίνωσε ότι η παράσταση επιλέχθηκε και θα ανέβει πάλι στο Αρχαίο Δίον το Σεπτέμβριο, συμμετέχοντας στο Διεθνές Φεστιβάλ Αρχαίου Θεάτρου όπου θα παρουσιαστούν    αντίστοιχα θεατρικά έργα όχι μόνο από θεατρικές ομάδες της Ελλάδας αλλά και από όλο τον κόσμο.

Η υπόθεση του έργου – Η θεατρική ομάδα

Αποσπάσπατα από τη θεατρική παράσταση:

Βίντεο 1

Βίντεο 2

Βίντεο 3

Βίντεο 4

Βίντεο 5

Βίντεο του έργου από άλλη κάμερα