Όμιλος Arduino – 2022-2023

Κατά τη σχολική χρονιά 2022-2023 λειτούργησε με επιτυχία στο σχολείο μας ο Εκπαιδευτικός Όμιλος με τίτλο: Ανάπτυξη εφαρμογών με χρήση της πλακέτας Arduino.
Βασικός στόχος του ομίλου ήταν η ενασχόληση με τον προγραμματισμό υπολογιστών με χρήση της πλακέτας Arduino.

Προσεγγίσαμε  τον προγραμματισμό με πρακτικό τρόπο, προγραμματίζοντας την πλακέτα και φτιάχνοντας κατασκευές με αισθητήρες και άλλα εξαρτήματα, βλέποντας άμεσα το αποτέλεσμα των έργων μας.

Κατανοήσαμε τα  στάδια ανάπτυξης ενός έργου από την κατανόηση του προβλήματος, το σχεδιασμό της λύσης, την υλοποίηση, τον έλεγχο, τη διόρθωση λαθών μέχρι και την εφαρμογή του στην πράξη.

Οι συναντήσεις μας γινόταν κάθε Τρίτη μετά το τέλος του διδακτικού ωραρίου, για δύο διδακτικές ώρες, στο εργαστήριο Πληροφορικής του σχολείου μας. Πραγματοποιήθηκαν 50 διδακτικές ώρες.

Κάποιες από τις κατασκευές μας ήταν: φανάρια κυκλοφορίες, εφαρμογές με κυκλώματα και διακόπτες, εφαρμογή παρκαρίσματος, Χριστουγεννιάτικο δέντρο, φωτάκι νυκτός, μπάρες διοδίων κτλ

Τον Όμιλο συντόνισαν οι καθηγήτριες της Πληροφορικής Διλάλου Ασπασία και Μπαρλαμά Ευφροσύνη.

Στην αρχή είχαν δηλώσει συμμετοχή 13 μαθητές. Στην πορεία, έμειναν 6 μαθητές, οι οποίοι  με μεγάλο ενδιαφέρον, συνέπεια και προθυμία συμμετείχαν στις δραστηριότητες του Ομίλου. Οι μαθητές που ολοκλήρωσαν τις δραστηριότητες του Ομίλου είναι:

Αργυροπούλου Ευγενία, Β1
Ασημακοπούλου Κατερίνα, B3
Βασιλοπούλου Αθανασία, Β3
Βούλγαρης Μάριος, Γ3
Ζορμπά Ελευθερία, Β3
Ζώης Σταύρος, Β3

Χαρακτηριστικό είναι ότι στις αρχές Μαρτίου, όταν συμπληρώθηκαν οι 36 υποχρεωτικές ώρες του Ομίλου, ρωτήθηκαν οι μαθητές με ανώνυμο ερωτηματολόγιο αν επιθυμούν να σταματήσουμε, ή επιθυμούν αντί 2 ώρες να βρισκόμαστε 1 ώρα κτλ. Σχεδόν όλοι δήλωσαν ότι θέλουν να συνεχίσουμε 2 ώρες. Κάποιος/α δήλωσε ότι θα ήθελε περισσότερες ώρες.

Είμαστε πραγματικά περήφανοι για τους μαθητές μας. Ένιωσαν την περιέργεια, την απορία, την ανάγκη να μάθεις, τη δύναμη της συνεργασίας, την απογοήτευση όταν κάτι δε δούλευε, το πείσμα να  κάνεις κάτι να δουλέψει και να δαμάσεις τη μηχανή, τη χαρά όταν τα καταφέρνεις, την ανυπομονησία για το επόμενο. Ένιωσαν ό,τι νιώθει ένας μηχανικός, που αγαπά τη δουλειά του!!!!

Οι γνώσεις και δεξιότητες που απέκτησαν ήταν πραγματικά σημαντικές και ελπίζουμε να τους είναι χρήσιμες, ανεξάρτητα από το δρόμο που θα ακολουθήσουν στη ζωή τους.

Με πολύ αγάπη και περηφάνια για τους μαθητές μας

Οι καθηγήτριες

Διλάλου Ασπασία   και Μπαρλαμά Ευφροσύνη

Ακολουθούν κείμενα, φύλλα εργασίας, βίντεο, φωτογραφίες, κατασκευές από το Arduino 2022-2023.

Βίντεο και Φωτογραφίες από τις κατασκευές των μαθητών

Χριστουγεννιάτικο δέντρο με Arduino

Έκθεση αποτίμησης προγράμματος εκπαιδευτικού ομίλου Arduino 2022-2023

Εκπαιδευτικό υλικό Ομίλου – Δραστηριότητες

Χρονοδιάγραμμα – Βιβλίο ύλης Ομίλου

Παρουσίαση στη σχολική κοινότητα – 29 Μαίου 2023

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ Arduino – Mάιος 2023

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ Arduino – Οκτώβριος 2022

Πρόταση δημιουργίας Ομίλου Arduino – Σεπτέβριος 2022

Στις 29/5/23 οι μαθητές του Ομίλου μας παρουσίασαν τη δουλειά μας στη σχολική κοινότητα στην τελική γιορτή του σχολείου μας.