Ναύπακτος, Παρασκευή 12-4-2024

Την Παρασκευή, 12 Απριλίου 2024, πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη στο κάστρο της Ναυπάκτου από τα τμήματα Β1 και Β2 του σχολείου μας.

Τα παιδιά, συνοδευόμενα από τους εκπαιδευτικούς, ανέβηκαν στο κάστρο της πόλης ακολουθώντας τα λιθόστρωτα μονοπάτια που οδηγούν εκεί, περιηγήθηκαν σε μέρος του κάστρου και στη συνέχεια κατέβηκαν μέχρι το γραφικό λιμανάκι, όπου και απόλαυσαν λίγη ώρα χαλάρωσης μέχρι την επιστροφή.

Μιλήσαμε για την ιστορία της πόλης και του κάστρου, για την ξακουστή ναυμαχία της Ναυπάκτου καθώς και για τη συμμετοχή σ’ αυτή του συγγραφέα του Δον Κιχώτη, Μιγκέλ ντε Θερβάντες.

Εκ μέρους των συνοδών εκπαιδευτικών θα θέλαμε να εκφράσουμε τη χαρά μας για την άψογη συνεργασία όλων των μαθητών και των μαθητριών.