1821 Μικρή Επανάσταση στην Εκπαίδευση

Το σχολείο μας συμμετέχει στη δράση «1821 Μικρή Επανάσταση στην εκπαίδευση: Αναδεικνύουμε τις ψηφιακές δεξιότητες των Ελλήνων του Αύριο…».  Συνολικά συμμετέχουν 1821 σχολικές μονάδες σε όλους τους Δήμους της Ελλάδας. Η δράση σχεδιάστηκε από τον Δήμο Τρικκαίων και υλοποιείται με την χρηματοδότηση του Προγράμματος «Αντώνης Τρίτσης».

Με αυτή την Δράση επιχειρείται η ανάδειξη των ψηφιακών δεξιοτήτων των επόμενων γενεών της χώρας. Έχουμε παραλάβει 3 σετ ρομποτικής και αναλυτικές οδηγίες και είμαστε έτοιμοι με τους μαθητές μας να ακολουθήσουμε τα βήματα της υλοποίησης της δράσης.

Περισσότερες πληροφορίες για τη δράση εδώ:

1821 Μικρή Επανάσταση στην Εκπαίδευση

Πληροφορίες σχετικά με την πλακέτα Microbit  που περιλαμβάνει το σετ ρομποτικής.

Υλικό (φωτογραφίες, βίντεο) από τις δραστηριότητες που εκπονήσαμε με την ομάδα μαθητών μας  κατά το σχολικό έτος 2023-2024

Pdf με δραστηριότητες microbit