Αποτελέσματα 1ου Ενδοσχολικού Ποιητικού Διαγωνισμού 2023-2024

1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΙΓΙΟΥ

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ:2023-2024

Αποτελέσματα 1ου Ενδοσχολικού Ποιητικού Διαγωνισμού

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία ο 1ος Ενδοσχολικός Ποιητικός Διαγωνισμός του 1ου Γυμνασίου Αιγίου.

Δεκαοκτώ μαθητές και από τις τρεις τάξεις συμμετείχαν με δικά τους ποιητικά έργα. Εργάστηκαν με χαρά, προθυμία, κέφι κι ενδιαφέρον στη σύνθεση των ποιημάτων τους. Φυσικά και με πολλή αγωνία για τα αποτελέσματα!

Με την πολύτιμη βοήθεια της κ. Λαλιώτη Αναστασίας,  φιλολόγου του σχολείου, αξιολογήσαμε τα έργα των συμμετεχόντων και ορίσαμε τα βραβεία, τους επαίνους και τις τιμητικές διακρίσεις.

Υπάρχει μία θετική αλλαγή όσον αφορά στα βραβεία. Ενώ είχαν ανακοινωθεί τρία, τελικά θα δοθούν τέσσερα!

Τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:

Βραβεία

Απονέμεται το Α΄ Βραβείο στο ποίημα με τίτλο

«Τέμπη» της μαθήτριας Γιοβά Μαρίζας (Β1)

Απονέμεται το Β΄ Βραβείο στο ποίημα με τίτλο

«Μπροστά σ΄ έναν καμβά» της μαθήτριας Αργυροπούλου Ευγενίας (Γ1)

Απονέμεται το Γ΄ Βραβείο στο ποίημα με τίτλο

«Η δικαίωση των νεκρών» του μαθητή Δημητρίου Δημήτρη (Γ1)

Απονέμεται το Δ΄ Βραβείο στο ποίημα με  τίτλο

«Η Άνοιξη» της μαθήτριας Ντζουγάνη Έλενας (Α2)

Έπαινοι

Απονέμονται Έπαινοι στα ποιήματα με τους εξής τίτλους:

«Αγάπη» της μαθήτριας Μπούσι Βιβιάνας (Α4)

Η ελπίδα» της μαθήτριας Μενύχτα Γεωργίας (Β2)

«Η ζωή χωρίς χορό» της μαθήτριας Ζαφειροπούλου Ζωής (Β2)

«Ο αστραφτερός κόσμος της ενσυναίσθησης» της μαθήτριας Κακκού Αγγελικής (Β2)

«Το ταξίδι που με άλλαξε» του μαθητή Καράμπαμπα Γεωργίου (Α3)

Νέα Αρχή» της μαθήτριας Ρίπαΐ Αντέα (Α2)

Ο Άνθρωπος και η Θάλασσα» της μαθήτριας Σπανού Παρασκευής (Α2).

Τιμητικές Διακρίσεις

Απονέμονται Τιμητικές Διακρίσεις στα ποιήματα με τους εξής τίτλους:

Στην Ελλάδα» της μαθήτριας Δημητρίου Παναγιώτας (Α1)

«Μακάρι να ΄ξερες» της μαθήτριας Φάκου Κωνσταντίνας (Γ3)

«Το Μονοπάτι της Ζωής» της μαθήτριας Ασημακοπούλου Αικατερίνης (Γ3)

Ηλιοβασίλεμα» της μαθήτριας Σταυρουλοπούλου Μαριμέμας (Α2)

«Τι είναι η αγάπη;» της μαθήτριας Παναγοπούλου Ειρήνης (Α4)

«Μια ήρεμη καλοκαιρινή ζωή» της μαθήτριας Χάνου Αθηνάς (Β4)

«Οι πιο σημαντικές γυναίκες στη ζωή μου» της μαθήτριας Τσεκούρα Μαρίας (Α2)

Η επίδοση των βραβείων, των επαίνων, των τιμητικών διακρίσεων και των μεταλλίων στα παιδιά έγινε σε μια μικρή εκδήλωση στο χώρο του σχολείου παρουσία όλων των μαθητών και των καθηγητών. Με πολύ χαρά, υπερηφάνεια αλλά και συγκίνηση τα παιδιά παρελάμβαναν τα βραβεία τους καταχειροκροτούμενα από όλους μας.

Η  Διευθύντρια του σχολείου, κ. Αγγελοπούλου Κωνσταντίνα, εγώ ως υπεύθυνη του διαγωνισμού αλλά και όλος ο σύλλογος των καθηγητών δίνουμε πολλά συγχαρητήρια στους μαθητές μας για την προσπάθειά τους αφενός μα και για την εμπνευσμένη συμμετοχή τους, η οποία και τους έφερε τις παραπάνω διακρίσεις στον εν λόγω διαγωνισμό. Ελπίζουμε το ίδιο ενδιαφέρον και την ίδια διάθεση συμμετοχής και για άλλους διαγωνισμούς ή δραστηριότητες που διεξάγονται στο 1ο Γυμνάσιο Αιγίου την τρέχουσα σχολική χρονιά. Επίσης επιθυμία μας είναι ο Ενδοσχολικός Ποιητικός Διαγωνισμός να γίνει ένας θεσμός για το σχολείο μας. Επομένως ανανεώνουμε το  «ποιητικό»  ραντεβού μας για το επόμενο σχολικό έτος!

Στο σημείο αυτό θα ήθελα να ευχαριστήσω πάρα πολύ τη  Διευθύντρια, κ. Αγγελοπούλου Κωνσταντίνα, για την αμέριστη και ένθερμη υποστήριξή της σε αυτή τη δράση, την κ. Λαλιώτη Α., φιλόλογο του σχολείου,  για την ουσιαστική συμβολή της στην αξιολόγηση των ποιητικών έργων καθώς και την κ. Διλάλου Α. για την πολύτιμη βοήθειά της στο ηλεκτρονικό κομμάτι της δράσης μας αυτής αλλά και της φωτογραφικής απαθανάτισης στιγμών της βράβευσης. Επίσης ευχαριστώ πολύ και την κ. Γαλανοπούλου Βασιλική , καθαρίστρια του σχολείου μας, για τη σημαντική  βοήθειά της  στην προετοιμασία σχετικά με τη δράση αυτή.

Η υπεύθυνη καθηγήτρια για τον διαγωνισμό

Γαλανοπούλου  Μαρία

Φάκελος με τα βραβευμένα ποιήματα των μαθητών/τριών