Δανειστική Βιβλιοθήκη 2023-2024

1ο Γυμνάσιο Αιγίου Σχολικό έτος 2023-2024

Δανειστική Βιβλιοθήκη

Αγαπητά μας παιδιά, σάς ευχόμαστε μία καλή και δημιουργική χρονιά!!!!

Με χαρά θέλουμε να σάς ανακοινώσουμε πως ξεκίνησε τη λειτουργία της η Δανειστική Βιβλιοθήκη του σχολείου μας, η οποία φιλοξενείται σε δύο χώρους στο ισόγειο του παλαιού κτηρίου. Δεκάδες τίτλοι για όλες τις επιθυμίες σας (ποίηση, θέατρο, διηγήματα, αθλητισμός, ιστορία, φιλοσοφία, ψυχολογία, τέχνη…) ή τις ανάγκες σας (βοηθήματα σε διάφορα μαθήματα) αποτελούν το περιεχόμενό της. Επίσης σάς ενημερώνουμε πως -όποτε είναι δυνατό- θα συντάσσεται λίστα με προτεινόμενους τίτλους για κάθε μήνα. Ήδη έχει συνταχθεί μία τέτοια λίστα για τον Οκτώβριο, το μήνα όπου κυριαρχεί η εθνική μας επέτειος της 28ης Οκτωβρίου 1940. Τη λίστα μπορείτε να διαβάσετε στη συνέχεια της ανακοίνωσης.

Σας προσκαλούμε λοιπόν στη συντροφιά μας και σάς περιμένουμε για ένα φανταστικό, θαυμαστό ταξίδι με οδηγό τα βιβλία, έχοντας πάντα κατά νου πως <<ανοίγοντας ένα βιβλίο ανοίγεις ένα παράθυρο στον κόσμο, στη ζωή>>.

Καλές αναγνώσεις!!!!

Από την υπεύθυνη ομάδα της βιβλιοθήκης

Δανειστική Βιβλιοθήκη

Προτάσεις για το μήνα Οκτώβριο