2023 Γιορτή για την 28η Οκτωβρίου

Λίγα λόγια για τη γιορτή της 28ης Οκτωβρίου

Οι σχολικές γιορτές προσφέρουν ιστορική γνώση και κουβαλούν ένα φορτίο συλλογικής μνήμης.

Έχουν σημαντική αποστολή: να θυμίζουν στις νέες γενιές στιγμές και γεγονότα μεγαλείου του λαού μας, να καλλιεργούν την εθνική μας συνείδηση και να συνεργούν καταλυτικά στη μεταβίβαση της πολιτιστικής μας κληρονομιάς.

Την Παρασκευή, 27 Οκτωβρίου 2023, στο φιλόξενο χώρο του Πολύκεντρου Συνεδριακού Κέντρου, που μας παραχώρησε η ΔΗΚΕΠΑ και την ευχαριστούμε για αυτό, μια ομάδα μαθητών και εκπαιδευτικών του Σχολείου μας επωμίστηκε την παραπάνω αποστολή. Με μια θεατρική παράσταση, video και τραγούδια, οργάνωσαν και παρουσίασαν μια συνομιλία με το παρελθόν. Βυθίστηκαν στην εποχή των γεγονότων, άκουσαν τη βουή της, προσπάθησαν να κατανοήσουν τις αξίες και τις νοοτροπίες της. Αποτόλμησαν να κάνουν βήματα για να γεφυρώσουν το χάσμα που μας χωρίζει από εκείνη τη μακρινή περίοδο της κατοχής.

Συγκινηθήκαμε, γελάσαμε, κλάψαμε.

Νιώσαμε εθνική υπερηφάνεια !

Πρόγραμμα γιορτής  για την 28η Οκτωβρίου