18-5-23 Eratosthenes 2023 – Τηλεδιάσκεψη σχολείων

Μία πολύ ενδιαφέρουσα τηλεδιάσκεψη πραγματοποιήθηκε σήμερα στα πλαίσια του etwinning προγράμματος Eratosthenes 2023, στο οποίο συμμετέχει το σχολείο μας.

Στην τηλεδιάσκεψη συμμετείχε το Πειραματικό Σχολείο Αγίων Αναργύρων από την Αθήνα και ο ιδρυτής του προγράμματος από τη Γαλλία κ. Eric Vayssie.

Από το σχολείο μας συμμετείχαν στην τηλεδιάσκεψη  οι παρακάτω μαθητές: Ζαφειροπούλου Μαριτίνα (Α2), Δημοπούλου Χαρά (Α2), Ιερεμία Ελένη (Α2), Κατσινάς Θάνος (Α2), Κάκκου Άντζυ (Α2), Σταύρος Ζώης (Β3), Χριστόπουλος Σπύρος (Α4), Χριστοπούλου Μαρία (Α4), Τσουρέκης Γιάννης (Α4), Χάνου Αθηνά (Α4).

Την τηλεδιάσκεψη για το Αίγιο συντόνισε η υπεύθυνη καθηγήτρια του προγράμματος  κ. Διλάλου Ασπασία.

Οι μαθητές μας, στην αγγλική γλώσσα, παρουσίασαν το Αίγιο, το σχολείο και την ομάδα μας και μία από τις τελευταίες μετρήσεις που έγιναν στην αυλή του σχολείου μας για τον υπολογισμό της περιφέρειας της Γης. Κάτι ανάλογο έκαναν και οι συμμαθητές τους από την Αθήνα.

Στη συνέχεια όλοι οι μαθητές έπαιξαν ένα διαδικτυακό παιχνίδι στην πλατφόρμα quizizz με ερωτήσεις σχετικές με το Πείραμα του Ερατοσθένη. Η ομάδα της Αθήνας έδωσε πιο σωστές απαντήσεις, αλλά έχουμε χρόνο να μάθουμε ακόμα πολλά πράγματα!

Τέλος οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να ακούσουν τον κ. Vayssie, ο οποίος μας μίλησε για την ιστορία του προγράμματος.

Κλείσαμε με ευχές για καλές εξετάσεις και καλό καλοκαίρι και με την ελπίδα να οργανωθούν και άλλες τηλεδιασκέψεις  και ενδιαφέρουσες δραστηριότητες.

Περισσότερες πληροφορίες για την τηλεδιάσκεψη θα αναρτηθούν στην πλατφόρμα του έργου Eratosthenes 2023.