13-14 Ελληνικοί Παραδοσιακοί Χοροί

Κατά τη φετινή χρονιά 2013-2014 πραγματοποιήθηκε το πολιτιστικό πρόγραμμα ?Ελληνικοί Παραδοσιακοί Χοροί? με υπεύθυνες καθηγήτριες τις κυρίες Οπλατζάκη Βασιλική ΠΕ11 και Μαλτέζου Ανδριάνα ΠΕ08.

Στο πρόγραμμα συμμετείχαν μαθητές και μαθήτριες από όλες τις τάξεις.

Στη διάρκεια των συναντήσεων ασχοληθήκαμε με χορούς από πολλές περιοχές της Ελλάδας, κυρίως νησιά του Αιγαίου, Ήπειρο, Θράκη, Μακεδονία.

Με το κλείσιμο της χρονιάς, τα παιδιά παρουσίασαν στο προαύλιο του σχολείου ένα πρόγραμμα με χορούς από νησιά του Αιγαίου. Συγκεκριμένα από Δωδεκάνησα (‘Ισσος- Σούστα Καλύμνου, Πηδηχτός Ρόδου), από Κυκλάδες (Συρτός Νάξου, Βλάχα Νάξου, Καλαματιανός) καθώς και Ικαριώτικο, Τσιριγώτικο.

Το πρόγραμμα παρακολούθησαν μαθητές του σχολείου, εκπαιδευτικοί, γονείς, εκπρόσωποι του συλλόγου γονέων καθώς και η σύμβουλος των εκπαιδευτικών ΠΕ11 κα Κούρου Μένη.

Στο τέλος μαθητές, καθηγητές και παρεβρισκόμενοι προσκλήθηκαν από τους χορευτές της πολιτιστικής εκδήλωσης να χορέψουν όλοι μαζί παραδοσιακούς και σύγχρονους χορούς στο γλέντι που ακολούθησε μετά την ολοκλήρωση του προγράμματος.