13-14 Μάθαμε για το ραδιοερασιτεχνισμό

Μια πολύ ενδιαφέρουσα παρουσίαση πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας την Τρίτη 6/5/2014 το πρωί.

Μέλη της Ένωσης Ελλήνων Ραδιοερασιτεχνών από την Αχαΐα μας μίλησαν για τo ραδιοερασιτεχνισμό, για τη συνεισφορά των ραδιοερασιτεχνών όταν φυσικές καταστροφές θέτουν τα τηλεπικοινωνιακά δίκτυα εκτός λειτουργίας, για τον κώδικα Μορς, για την επίδραση του ήλιου στις τηλεπικοινωνίες, και άλλα.

Από το πρωί είχε στηθεί στο σχολείο κεραία και σταθμοί εκπομπής και λήψης ραδιομηνυμάτων, που μας έδωσαν την ευκαιρία να ανταλλάξουμε φωνητικά μηνύματα με άλλους σταθμούς ραδιοσυχνοτήτων. Πολύ ενδιαφέρον έδειξαν οι μαθητές όταν κλήθηκαν οι ίδιοι να μιλήσουν στο μικρόφωνο χρησιμοποιώντας τον ειδικό κώδικα επικοινωνίας των ραδιοερασιτεχνών.

Εντυπωσιακή επίσης ήταν και η μετάδοση μηνυμάτων χρησιμοποιώντας σήματα Μορς. Είδαμε πώς παράγονταν τα σήματα Μορς, που όλοι είχαμε ακουστά,  από μία ειδική συσκευή και θαυμάσαμε την ταχύτητα με την οποία κωδικοποιούνταν και αποκωδικοποιούνταν τελείες και παύλες από τον έμπειρο ραδιοερασιτέχνη που μας τα παρουσίασε.

Χρησιμοποιώντας σήματα Μορς ακούσαμε και στείλαμε μηνύματα σε ραδιοερασιτέχνες στη Ρουμανία και την Πολωνία.

Την εκδήλωση παρακολούθησε και η κα. Σύμβουλος των Φιλολόγων Αιγίου και υπεύθυνη Σύμβουλος επί των παιδαγωγικών θεμάτων για το σχολείο μας κα. Αντωνοπούλου-Τρεχλή Ζωή, η οποία καλωσόρισε την ομάδα των Ραδιοερασιτεχνών και προλόγισε τις παρουσιάσεις τους.

Επίσης την εκδήλωση παρακολούθησαν όσοι μαθητές από το σχολείο ενδιαφέρονταν για το θέμα, καθώς και καθηγητές του σχολείου.

Το  συμπέρασμα από όσα ακούσαμε, όπως πολύ ωραία αποτυπώνεται σε ένα από τα φυλλάδια που μοιράστηκαν, είναι ότι ο ραδιοερασιτεχνισμός είναι ένα μίγμα διασκέδασης, προσφοράς προς το κοινωνικό σύνολο, συμμετοχής στην παγκόσμια φιλία και κατάργησης των συνόρων μεταξύ των λαών. Αποτελεί ένα hobby υψηλής και σύνθετης αλλά προσιτής τεχνολογίας που έχει να προσφέρει κάτι στον καθένα.

Ένωση Ελλήνων Ραδιοερασιτεχνών

e-mail: raag-hq@raag.org