13-14 Παρουσίαση πειραμάτων φυσικής 21-5-14

Την Τετάρτη 21 Μαϊου 2014 πραγματοποιήθηκε ο 2ος διαγωνισμός πειραμάτων Φυσικής του 1ου Γυμνασίου Αιγίου για τη σχολική χρονιά 2013-2014 με τη συμμετοχή μαθητών και μαθητριών της Β΄ και Γ΄ τάξης του σχολείου μας. Στο διαγωνισμό, ο οποίος έγινε στο κατάμεστο Πολύκεντρο Αιγίου, πήραν μέρος 91 μαθητές και μαθήτριες και κατά γενική ομολογία σημείωσε μεγάλη επιτυχία!

Η προετοιμασία και η παρουσίαση έγινε με τη συνεργασία της κας Τρίψα Γιαννίτσας και του κ. Ποταμίτη Λεωνίδα. Στην παρουσίαση χρησιμοποιήθηκε κάμερα-προβολή και αρκετά power point. Οι μαθητές, οι καθηγητές και οι καλεσμένοι μας υποδέχτηκαν θερμά τους μικρούς Έρστεντ, Πασκάλ, Φαραντέϋ?! Ο διαγωνισμός πειραμάτων είναι ενταγμένος σε περιβαλλοντικό πρόγραμμα.

Η παρουσίαση ήταν άψογη όσον αφορά στα υλικά αλλά και στο θεωρητικό υπόβαθρο. Προηγήθηκαν πέντε δοκιμαστικές παρουσιάσεις στο σχολείο μας κατά τη διάρκεια του 2ου και 3ου τριμήνου της σχολικής χρονιάς. Φέτος στην παρουσίαση οι μαθητές συμμετείχαν κατά ζεύγη.

Τα βραβεία στη Β΄ τάξη απονεμήθηκαν ως εξής: α) Βραβείο για την πρωτοτυπία πειράματος στους μαθητές Καμπούρη Λεωνίδα και Νικολάου Χριστίνα, β) Βραβείο για την καλύτερη παρουσίαση-εξήγηση στους μαθητές Δροσιάδη Μιχάλη και Δεδόπουλο Χαράλαμπο, γ) Βραβείο για το πείραμα με απλά υλικά στους μαθητές Αγγελακόπουλο Δημήτρη και Αλεξόπουλο Παναγιώτη.

Τα βραβεία στη Γ ΄τάξη απονεμήθηκαν ως εξής: α) Βραβείο για την πρωτοτυπία πειράματος στις μαθήτριες Σκούντζου Αδαμαντία και Στραβοδήμου Λαμπρινή, β) Βραβείο για την καλύτερη παρουσίαση-εξήγηση στους μαθητές Κωνσταντόπουλο Γιώργο και Κατσούλη Παναγιώτη, γ) Βραβείο για το πείραμα με απλά υλικά στους μαθητές Ανδριοσόπουλο Κωνσταντίνο και Βασιλάκη Δημήτρη.

Στην εκδήλωση παρευρέθηκαν εκπρόσωποι του Ε.Κ.Φ.Ε Αιγίου και Πάτρας, του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, Σχολικοί Σύμβουλοι και Υπεύθυνοι Περιβαλλοντικών Προγραμμάτων και Αγωγής Υγείας που έκαναν τις απονομές των βραβείων.

Στους βραβευθέντες εκτός από τα βραβεία δόθηκαν και δώρα. Ευχαριστούμε θερμά το Διευθυντή μας και τους χορηγούς μας. Σε όλους τους συμμετέχοντες δόθηκαν διπλώματα συμμετοχής και φωτογραφίες από τις δοκιμαστικές παρουσιάσεις. Σε όλους τους συμμετέχοντες αξίζει ένα θερμό χειροκρότημα!!!!!

Βίντεο από το διαγωνισμό

Βίντεο 1