13-14 Πολιτιστικό Πρόγραμμα «Αίγιο-Oettingen: συνεχίζουμε με όσα μας ενώνουν» -(πολιτιστική ανταλλαγή)

Στη διάρκεια της φετινής χρονιάς 2013-2014 αναλάβαμε εμείς ?μαθητές και μαθήτριες από όλες τις τάξεις του σχολείου μας ?το πολιτιστικό πρόγραμμα «Αίγιο-Oettingen: συνεχίζουμε με όσα μας  ενώνουν» με υπεύθυνη καθηγήτρια τη φιλόλογό μας, κα Γαλαοπούλου Μαρία. Στο ίδιο πρόγραμμα συμμετείχε και η μουσικός του σχολείου μας κα Παπαγεωργίου Μαρία.

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα λειτούργησε υποστηρικτικά του θεατρικού τμήματος του σχολείου, που φέτος ανέλαβε την παρουσίαση της αρχαίας τραγωδίας «Αντιγόνη» του Σοφοκλή με υπεύθυνο καθηγητή στην οργάνωση και στη σκηνοθεσία το Διευθυντή μας κ. Δούλο Επαμεινώνδα.

Την ίδια αρχαία τραγωδία οργάνωσαν ταυτόχρονα και οι μαθητές του Γυμνασίου του Oettingen από τη Βαυαρία της Γερμανίας, υπό την καθοδήγηση των δασκάλων κ. Sellnow Γ. και KarrerK., με σκοπό την από κοινού με το θεατρικό μας τμήμα παράστασή της στο χώρο του σχολείου μας κατά την επίσκεψή τους στο Αίγιο.

Η ομάδα μας έπρεπε να οργανώσει τη φιλοξενία, καθώς και τις επισκέψεις των Γερμανών συμμαθητών μας κατά το διάστημα παραμονής τους στην πόλη μας, από 6-4-2014 ως και 12-4-2014. Έτσι στις συναντήσεις μας μιλήσαμε κι ανταλλάξαμε απόψεις τόσο σχετικά με την παρουσίαση της παράστασης (σκηνοθεσία, ενδυματολογία, μουσική) όσο και για τους ιστορικούς και αρχαιολογικούς χώρους που κατά τη γνώμη μας θα έπρεπε να επισκεφτούν οι φιλοξενούμενοί μας: Καλάβρυτα, Αρχαία Ολυμπία, Αρχαιολογικό Μουσείο Αθηνών …

Επιπλέον αποφασίσαμε και οργανώσαμε την απονομή αναμνηστικών διπλωμάτων σε όλους τους μαθητές που πήραν μέρος είτε στο πρόγραμμά μας είτε στο θεατρικό. Γι΄ αυτό θέλουμε να ευχαριστήσουμε πολύ την υποδιευθύντριά μας κα Τρίψα Γ. και τις καθηγήτριές μας της Πληροφορικής κα Μπαρλαμά Ε., κα Φαραζουλή Β. και κα Διλάλου Α. για την πολύτιμη βοήθειά τους στην ηλεκτρονική υποστήριξη.

Ακόμα ετοιμάσαμε ευχαριστήριες επιστολές για τις οικογένειες που φιλοξένησαν αλλά και για τις κυρίες (μητέρες μαθητών ή και καθηγήτριες) που με μεγάλη προθυμία ετοίμασαν ελληνικά εδέσματα για το μπουφέ που έγινε την Παρασκευή 11/4/2014 στο σχολείο μας αμέσως μετά την παράσταση της αρχαίας τραγωδίας. Κι εδώ ευχαριστούμε το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων για την άριστη συνεργασία μας.

Επιπλέον ευχαριστήριες επιστολές ετοιμάσαμε και για τους χορηγούς: 1) ΠΕΣ-Αιγίου 2) Βιομηχανία Γλυκών Κλωνή και 3) Παναγόπουλος Γ. κ΄ Σία Ο.Ε.-Εμπόριο Ζαχαρωδών προϊόντων, για την ευγενική προσφορά προϊόντων τους ως δώρο στους Γερμανούς φιλοξενούμενους. Σ΄ αυτή τη φάση πολύτιμη υπήρξε η βοήθεια της φιλολόγου κ. Ψυχράμη Βασιλική, την οποία και θερμά ευχαριστούμε.

Τέλος μετά από πρόταση της κα Γαλανοπούλου Μαρίας αποφασίσαμε να ετοιμάσουμε κι εμείς από ένα συμβολικό δώρο στους Γερμανούς συμμαθητές μας, ένα CD με μουσική Ελλήνων συνθετών, όπως π.χ. Θεοδωράκη, Χατζιδάκι, Ξαρχάκο, Σαββόπουλο, Λοΐζο, Σπανουδάκη κτλ., για να τους συντροφέψει στο ταξίδι επιστροφής τους και για να θυμούνται πάντα την επίσκεψή τους στην πόλη μας. Εδώ θέλουμε να ευχαριστήσουμε και την καθηγήτριά μας κ. Γιαννακοπούλου Παναγιώτα, που μας πρόσφερε τις όμορφες χρωματιστές θήκες για τα CD.

Θεωρούμε πως το πρόγραμμά μας πέτυχε το σκοπό του, αν σκεφτούμε πως μέσω της επικοινωνίας με τους Γερμανούς μαθητές αποκτήσαμε νέους φίλους, ανταλλάξαμε απόψεις, γνωρίσαμε νέα κουλτούρα, νιώσαμε τι μας ενώνει. Το κυριότερο είναι ότι από εδώ και στο εξής θα επικοινωνούμε μαζί τους και ίσως μπορέσουμε να τους επισκεφτούμε κι εμείς το καλοκαίρι που έρχεται. Άλλωστε οι επισκέψεις Ελλήνων μαθητών στο Oettingen είναι κάτι που επί σειρά ετών πραγματοποιεί με επιτυχία ο εμπνευστής και πρωτεργάτης αυτής της σύμπραξης των δύο Γυμνασίων, ο Διευθυντής μας κ. Δούλος Επαμεινώνδας.