9η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού – Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2022

Στο πλαίσιο της εναρμόνισης του εορτασμού της 9της Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2022 με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, την Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου 2022 οι σχολικές μονάδες της Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπαίδευσης της χώρας οργάνωσαν και υλοποίησαν αθλητικές δραστηριότητες και εκδηλώσεις.

Κοινό σύνθημα ήταν «ΑΘΛΗΣΗ κάθε μέρα, ΥΓΕΙΑ μια ΖΩΗ» και  στόχος η ανάδειξη της ωφελιμότητας της άθλησης στη σωματική και πνευματική υγεία εφ’ όρου ζωής.

Στο σχολείο οι μαθητές μας ασχολήθηκαν με ποικίλες αθλητικές δραστηριότητες στο Δημοτικό Κλειστό Γυμναστήριο Αιγίου.

Ήταν μία όμορφη ξεχωριστή μέρα και ελπίζουμε κάποιου είδους αθλητική δραστηριότητα να αποτελεί μέρος της καθημερινότητας τους και τώρα σαν μαθητές, αλλά και στο μέλλον.