22-23 Ανάπτυξη εφαρμογών με χρήση της πλακέτας Arduino

Στο σχολείο μας θα δημιουργήσουμε μία μικρή ομάδα που θα ασχοληθεί με τον προγραμματισμό υπολογιστών με χρήση της πλακέτας Arduino.

Θα προσεγγίσουμε τον προγραμματισμό με πρακτικό τρόπο, προγραμματίζοντας την πλακέτα και φτιάχνοντας κατασκευές με αισθητήρες και άλλα εξαρτήματα, ώστε οι μαθητές να βλέπουν άμεσα το αποτέλεσμα των έργων τους.

Οι μαθητές θέλουμε να καταλάβουν στην πράξη τα στάδια ανάπτυξης ενός έργου που περιλαμβάνουν την κατανόηση του προβλήματος, το σχεδιασμό της λύσης, την υλοποίηση, τον έλεγχο, τη διόρθωση λαθών και την εφαρμογή του στην πράξη.

Το πρόγραμμα θα πραγματοποιείται 1 διδακτική ώρα την εβδομάδα στο σχολείο στο εργαστήριο πληροφορικής (7η ώρα, εκτός μαθημάτων και ημέρα που εξαρτάται από το τρέχον ωρολόγιο πρόγραμμα) και 1 ώρα διαδικτυακά μέσω webex.

Ενδεικτικές κατασκευές: φανάρια κυκλοφορίες, εφαρμογές με κυκλώματα και διακόπτες, εφαρμογή παρκαρίσματος, φωτάκι νυκτός κτλ

Για περισσότερες πληροφορίες απευθυνθείτε στις καθηγήτριες της Πληροφορικής.