18-19 Τηλεδιάσκεψη στα πλαίσια του προγράμματος Ερατοσθένης

Την Παρασκευή 5-4-2019 πραγματοποιήθηκε τηλεδιάσκεψη σχολείων στα πλαίσια του προγράμματος Ερατοσθένης 2019.

Μαθητές από το τμήμα Α2 μίλησαν με καθηγητές και μαθητές από άλλα σχολεία που συμμετέχουν στο πρόγραμμα.

Συμμετείχαν σχολεία από τρεις ηπείρους: Ευρώπη, Αφρική και Αμερική. Πιο συγκεκριμένα: Ελλάδα (Πετρούπολη Αθήνας, Αίγιο), Γαλλία, Τυνησία και Ρίο ντε Τζανέιρο.

Δε συνδέθηκαν τελικά λόγω τεχνικών προβλημάτων ένα σχολείο από τη Ρουμανία και ένα από το Βιετνάμ.

Οι μαθητές μας παρουσίασαν σύντομα την πόλη και το σχολείο μας και τις μετρήσεις που κάναμε στα πλαίσια του προγράμματος.

Ήταν μία πολύ ενδιαφέρουσα δραστηριότητα και μας έκανε να νιώσουμε σχολείο του κόσμου και μέλος μιας παγκόσμιας εκπαιδευτικής ομάδας.

Τηλεδιάσκεψη – Βίντεο

Ελπίζουμε να επικοινωνήσουμε ξανά με τους συνεργάτες μας από άλλες χώρες σύντομα.

Συντονιστές της τηλεδιάσκεψης: Eric Vayssie (Γαλλία), Αθανασία Ζαφειροπούλου (Πετρούπολη Αθήνα).

Υπεύθυνη καθηγήτρια από το σχολείο μας: Ασπασία Διλάλου