18-19 Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας: Το διαδίκτυο των πραγμάτων στο Αίγιο

Την Πέμπτη, 114-2019, πραγματοποιήθηκε στην Πάτρα, στην Αγορά Αργύρη, το 9ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας.

Μαθητές του σχολείου μας παρουσίασαν το έργο μας με τίτλο “Το διαδίκτυο των πραγμάτων στο Αίγιο”, που εκπονήθηκε κατά το σχολικό έτος 2018-2019 από τους μαθητές του τμήματος Γ1.

Το Ψηφιακό μας έργο είναι ένας έξυπνος κάδος ανακύκλωσης, που μετρά τη στάθμη και την ποσότητα σκουπιδιών του και στέλνει τα δεδομένα αυτά στο διαδίκτυο, ώστε τα απορριμματοφόρα οχήματα να περάσουν μόνο από τους κάδους που είναι γεμάτοι, οι κάτοικοι των περιοχών να κατεβάζουν σκουπίδια μόνο αν ο κάδος δεν τους έχει ειδοποιήσει στο κινητό τηλέφωνο ότι είναι γεμάτος κτλ.

Το έργο μας είναι εφαρμογή του διαδικτύου των πραγμάτων, όπου δεδομένα από συσκευές που δεν είναι κατά ανάγκη υπολογιστές στέλνονται στο διαδίκτυο, αναλύονται και ανάλογα παίρνονται αποφάσεις.

Οι μαθητές μας και στην αίθουσα παρουσιάσεων και στο περίπτερο παρουσίασαν το έργο μας εξαιρετικά, απάντησαν απορίες, συζήτησαν με μαθητές και καθηγητές και δέχθηκαν συγχαρητήρια.

Παράλληλα είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τα πολύ ενδιαφέροντα έργα άλλων σχολείων.

Τους μαθητές συνόδευσαν οι καθηγήτριες: Ασπασία Διλάλου, ΠΕ86 και Μπαρλαμά Ευφροσύνη ΠΕ86.

Ιστολόγιο Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας στην Αχαΐα

Πρόγραμμα Φεστιβάλ

Παρουσίαση έργου: Το διαδίκτυο των πραγμάτων στο Αίγιο

Έργο: UMI-Sci-Ed