18-19 Θεματική εβδομάδα στο 1ο Γυμνάσιο Αιγίου

Ο φετινός θεσμός της θεματικής εβδομάδας με τίτλο «Δημοκρατική συνύπαρξη και ανθρώπινα δικαιώματα» είχε την θεματική ενότητα «Σώμα και Ταυτότητα» με υποενότητες « διατροφή και υγεία», «πρόληψη εθισμού και εξαρτήσεων», «έμφυλες ταυτότητες» ως προς την διαμόρφωση της σχέσης με το σώμα, την αυτοεικόνα και την αυτοαντίληψη των νέων.

Έτσι οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν τις ανησυχίες και τις προκλήσεις που εγείρουν θέματα υγείας, ασφάλειας, ελευθερίας από εθισμούς κλπ. Επίσης είχαν την ευκαιρία να εμπλακούν σε συνεργατικές δράσεις στα πλαίσια ενδυνάμωσης της δημοκρατίας στο χώρο του σχολείου,

Δράσεις, ομιλίες, παιχνίδια, παρουσιάσεις κλπ είχαν σαν θέματα:

Αφιέρωμα στην διαφορετικότητα και στα Α.Μ.Ε.Α.(με παρέμβαση προέδρου ΕΚΑΜΕ κ.Στεφανίδη)

• Το παιδικό παιχνίδι άλλοτε και τώρα

• Το παιδί στην ελληνική ζωγραφική

• Εξαρτήσεις- εξαρτησιογόνες ουσίες(Τσιγκρής ….

• Εικονική πραγματικότητα

• Διατροφή και ποιότητα ζωής

• Ζύμωσης και «ζυμώματα»

• Συντήρηση και επεξεργασία τροφίμων

• Η θέση της γυναίκας στην Ελλάδα του χθες και του σήμερα

• Το φεμινιστικό κίνημα στην Ευρώπη τον 19ο και 20ο αιώνα

• Κυκλοφοριακή αγωγή και οδική ασφάλεια

Με την ολοκλήρωση της θεματικής εβδομάδας καλλιεργήθηκε η δημοκρατική συνύπαρξη και ενδυναμώθηκε ο ρόλος της σχολικής κοινότητας καθώς και ο μοναδικός πολύτιμος ρόλος κάθε μαθητή – μαθήτριας μέσα σε αυτή την κοινότητα.