18-19 Εφηβεία: Τι μου συμβαίνει;

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα παρέμβαση με θέμα:
«Σεξουαλική και Αναπαραγωγική Υγεία»

Τετάρτη 06/03/2019, 1ο Γυμνάσιο Αιγίου

Στα πλαίσια της νέας φιλοσοφίας λειτουργίας των σχολείων, η οποία τα θέλει ανοικτά στην κοινωνία και ευαίσθητα σε θέματα (ιδιαίτερου ενδιαφέροντος) των μαθητών τους έλαβε χώρα στο σχολείο μας μια ομιλία-παρέμβαση με θέμα: «Σεξουαλική και Αναπαραγωγική Υγεία», η οποία αφορούσε στους μαθητές και των τριών τάξεων. Ήταν υπό την αιγίδα της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Αχαΐας (τμήμα Αγωγής Υγείας).

Την ενημέρωση-ευαισθητοποίηση ανέλαβαν ειδικοί επαγγελματίες υγείας και συγκεκριμένα ο κ. Μώρος Κωνσταντίνος, ιατρός – παιδίατρος καθώς και η Βλοτινού Ελένη, ιατρός – παθολογοανατόμος και οι δύο ιατροί του Γενικού Νοσοκομείου Αιγίου.

Οι ομιλητές όντας γνώστες του εν λόγω εκπαιδευτικού προγράμματος πήραν μέρος σε αυτό εθελοντικά, με ιδιαίτερη θέρμη και ευχαρίστηση. Με λόγο απλό, κατανοητό και επιστημονικό παρουσίασαν στοιχεία που έχουν σχέση με την εφηβεία, τις αλλαγές που παρατηρούνται στα παιδιά κατά τη διάρκειά της καθώς επίσης τις εφηβικές σχέσεις (σωματικές, ψυχολογικές, συναισθηματικές) αλλά και τη σεξουαλική αγωγή. Η ομιλία τους έγινε παράλληλα αλλά ξεχωριστά σε αγόρια και κορίτσια. Μετά τον κατατοπιστικό τους λόγο ακολούθησε συζήτηση των ιδίων με τα παιδιά πάνω σε ερωτήματα-απορίες που αυτά εξέφρασαν.

Λόγω του ενδιαφέροντος θέματος αλλά και του τρόπου παρουσίασής του τα παιδιά τήρησαν πρέπουσα στάση ακούγοντας και παρακολουθώντας με προσοχή. Τόσο τα ίδια, αλλά και οι καθηγητές που παρακολούθησαν, έμειναν με άριστες εντυπώσεις, ενώ δεν ήταν λίγες οι ‘’φωνές’’ που πρότειναν ανάλογες εκδηλώσεις στο μέλλον. Γι’ αυτό και στο τέλος έδωσαν συγχαρητήρια κι ένα θερμό χειροκρότημα στους ομιλητές.

Οι ιατροί με τη σειρά τους επεσήμαναν τη σωστή στάση των παιδιών, άφησαν ανοιχτό το ενδεχόμενο νέας συνεργασίας με το σχολείο μας καθώς και πρότειναν τη βοήθειά τους πάνω στο επάγγελμά τους και στο χώρο όπου λειτουργούν για όποιο παιδί ή ομάδα παιδιών ποτέ τη χρειαστεί.

Συντάκτρια του άρθρου: Γαλανοπούλου Μαρία, Φιλόλογος