18-19 Playmobil – εθισμός

Το Νοέμβριο του 2018 ξεκινήσαμε στο εργαστήριο της Πληροφορικής στο σχολείο μας μία ενδιαφέρουσα ιστορία που έγινε αφορμή να συζητήσουμε να προβληματιστούμε, να συνεργαστούμε, να φανταστούμε, να προτείνουμε λύσεις, να δημιουργήσουμε, να γελάσουμε!

Αρχή ήταν μία φιγούρα playmobil με έναν υπολογιστή σε ένα κεντρικό τραπέζι του εργαστηρίου.

Πέρασαν εβδομάδες και η φιγούρα ήταν εκεί, συνέχεια εκεί. Οι μαθητές κλήθηκαν να γράψουν σε χαρτάκια ιδέες για πράγματα που δεν κάνει το μικρό ανθρωπάκι, καθώς όλη μέρα είναι στον υπολογιστή του. Τα χαρτάκια κολλήθηκαν στο τραπέζι, γύρω από το ανθρωπάκι, αλλά μακριά του. Υπάρχουν τόσα που μπορεί να κάνει…

Η ιστορία άρχισε να παίρνει μορφή σιγά σιγά. Κάθε εβδομάδα εμφανιζόταν στην ιστορία κάτι καινούριο (ψηφιακές συσκευές σα δώρα, οικογενειακό συμβούλιο, φίλοι, βόλτα με το ποδήλατο, δημιουργική χρήση υπολογιστή, κτλ). H ιστορία μας ακόμα συνεχίζεται….

Μαθητές μας, είτε ατομικά, είτε σε ομάδες πήραν τις φωτογραφίες από την ιστορία και έφτιαξαν παρουσιάσεις και βίντεο.

Φτιάξαμε ακόμα και ταινία, βάζοντας κίνηση στον playmobil-φίλο μας. Στην ταινία ηχογραφήσαμε διαλόγους, επεξεργαστήκαμε τον ήχο και συνθέσαμε το τελικό βίντεο. Η ταινία μας έχει τίτλο “Η παγίδα”.

Στο παρακάτω σύνδεσμο έχουν αναρτηθεί τα έργα μας όπως έχουν διαμορφωθεί μέχρι σήμερα. Ακόμα όμως τα επεξεργαζόμαστε και δεν έχουν πάρει όλα την τελική τους μορφή.

Έργα βασισμένα στο playmobil

1. Η παγίδα  (ταινία με κινούμενες φιγούρες) – Αγγελακόπουλος Παναγιώτης, Γιαννακόπουλος Άγγελος, Γιαννάδη Ελπίδα, Γιαννοπούλου Αργυρώ, Γκιόκας Νίκος, Παπαβασιλείου Νίκος

2. Εθισμός στον υπολογιστή και το διαδίκτυο (ταινία) – Γραικιώτη Ελένη

3. Μια ιστορία για τον εθισμό στο διαδίκτυο (ταινία) – Παπαγεωργίου Θεωφάνης

4. Μια ιστορία για το Σπύρο (ταινία) – Μουρίκης Γιώργος

5. Εθισμός στον υπολογιστή (ταινία) – Αντωνοπούλου Μαρία

Παράλληλα,  με αφορμή το playmobil, ξεκινήσαμε να φτιάχνουμε έναν κατάλογο με ιδέες για δημιουργική χρήση υπολογιστή.

Πώς χρησιμοποιώντας τον υπολογιστή μπορούμε να βελτιωθούμε σε κάτι; Παρατηρήσαμε ότι αν ένα παιδί, θέλει στον ελεύθερο χρόνο του να ασχοληθεί με υπολογιστή, συνήθως κάνει ένα από τα παρακάτω 5 πράγματα: ακούει μουσική, βλέπει ταινίες, παίζει, αναζητά πληροφορίες και επικοινωνεί με τους φίλους του. Υπάρχει κάτι άλλο;

Συγκεντρώνουμε προτάσεις στον παρακάτω σύνδεσμο και ελπίζουμε κάποιες από αυτές να κεντρίσουν το ενδιαφέρον μας, ώστε να κάνουμε με τον υπολογιστή κάτι παραπάνω από τα 5 πράγματα που προαναφέραμε!

Ιδέες για δημιουργική χρήση υπολογιστή

(το κείμενο θα ενημερώνεται συνεχώς)

Ο εθισμός στον υπολογιστή, τα κινητά τηλέφωνα και το διαδίκτυο είναι τεράστιο πρόβλημα που αγγίζει μικρούς και μεγάλους. Ελπίζουμε η ιστορία μας να βάλει όλους μας σε σκέψη και να μας βοηθήσει να έχουμε μέτρο και ισορροπία στη ζωή μας σε σχέση με αυτούς τους πειρασμούς της τεχνολογίας.

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Ασπασία Διλάλου ΠΕ86