18-19 Αποτελέσματα λογοτεχνικού διαγωνισμού και βράβευση μαθήτριας

Ολοκληρώθηκε και για τη φετινή σχολική χρονιά με επιτυχία ο Πανελλήνιος Λογοτεχνικός Διαγωνισμός για παιδιά και εφήβους: παιδική/εφηβική ποίηση και παιδικό/εφηβικό διήγημα της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών.

Το σχολείο μας ακολουθώντας μια παράδοση των τελευταίων ετών πήρε μέρος κι εφέτος με επτά συμμετοχές παιδιών και από τις τρεις τάξεις. Συγκεκριμένα οι μαθητές καθώς και οι τίτλοι των έργων τους είναι:

Α. ΔΙΗΓΗΜΑ

-Τριαντοπούλου Άρτεμις (Γ τάξη) “Ο Πιτ και οι φίλοι του”

-Καρβελά Ασημίνα (Β τάξη) “Για κάτι που δεν έκανα…”

-Νικολοπούλου Αικατερίνη (Β τάξη) “Τα δέντρα πεθαίνουν όρθια”

-Παπαδόγιαννης Πρόδρομος (Α τάξη) “Ο πρόσφυγας”

-Μπόικος Ιωσήφ (Α τάξη) “Πρόσφυγας στο χρόνο”

Β.ΠΟΙΗΣΗ

-Αναγνωστοπούλου Θεοδώρα (Β τάξη) “Ιδανικός ο κόσμος μας”

-Καμπέρη Μαρία (Β τάξη) “Βιβλιοποίηση”

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα του διαγωνισμού η μαθήτρια Αναγνωστοπούλου Θεοδώρα της Β τάξης βραβεύτηκε με τον πρώτο Έπαινο του διαγωνισμού για το ποίημά της με τίτλο “Ιδανικός ο κόσμος μας”.

Η υπεύθυνη των λογοτεχνικών διαγωνισμών του σχολείου, κ. Γαλανοπούλου Μαρία, φιλόλογος, συγχαίρει θερμά τη μαθήτρια για τη διάκρισή της, αλλά επιπλέον δίνει πολλά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά, τα οποία θέλησαν να προσπαθήσουν, θέλησαν να γευτούν κάτι από τον υπέροχο κόσμο της λογοτεχνίας. Επίσης τους υπενθυμίζει αυτό που από την αρχή των διαγωνισμών και σε όλες τις συναντήσεις τους ανέφερε, ότι δηλαδή σημασία μεγάλη έχει η συμμετοχή, η προσπάθεια και η θέληση. Και απ’ αυτή την άποψη για την ίδια όλα τα παιδιά είναι νικητές, οπότε αξίζουν πολλά μπράβο στους μικρούς αυτούς δημιουργούς.

Ακόμα οι διδάσκοντες στο 1ο Γυμνάσιο Αιγίου δίνουν τα συγχαρητήριά τους τόσοστη μαθήτρια όσο και στα υπόλοιπα παιδιά και χαίρονται που αρκετοί, όπως φαίνεται, μαθητές εκτός των μαθητικών τους υποχρεώσεων ενδιαφέρονται και για δραστηριότητες κι εκδηλώσεις που επιτρέπουν σ’ αυτούς να γνωρίσουν τα ιδιαίτερα ταλέντα τους.

Τέλος και ο κ. Διευθυντής, κ. Σταματόπουλος Β., με τη σειρά του συγχαίρει όλους τους μαθητές

καθώς και τη μαθήτρια που διακρίθηκε και τους εύχεται ανάλογες συμμετοχές σε διαγωνισμούς δημιουργίας, γιατί το σίγουρο είναι πως η συμμετοχή και μόνο είναι το βέβαιο κέρδος για τον καθένα και την καθεμιά.

Η υπεύθυνη των λογοτεχνικών διαγωνισμών

Γαλανοπούλου Μαρία, φιλόλογος