15-16 Χριστουγεννιάτικο μουσικό ταξίδι

Μια ωραία μουσική έκπληξη περίμενε τους επισκέπτες του Χριστουγεννιάτικου Πάρκου στα Ψηλά Αλώνια, το μεσημέρι της Παρασκευής. Η χορωδία και η ορχήστρα του 1ου Γυμνασίου Αιγίου πλημμύρισαν το χώρο με όμορφες μελωδίες αποσπώντας το χειροκρότημα όλων των παρευρισκομένων.

Οι μαθητές, υπό τη διεύθυνση της Καθηγήτριας Μουσικής, κ. Μαρίας Παπαγεωργίου, έψαλλαν Χριστουγεννιάτικους ύμνους, τραγούδια και κάλαντα από όλη την Ελλάδα. Η χορωδία του σχολείου πήρε θέση στο κέντρο του πάρκου και με συνοδεία από βιολιά, κιθάρες, αρμόνια και παραδοσιακά τρίγωνα έδωσε τον καλύτερο της εαυτό. Αξίζει να σημειωθεί ότι το 1ο Γυμνάσιο Αιγίου είναι το μόνο Γυμνάσιο της περιοχής που συμμετέχει στις εκδηλώσεις του πάρκου, που αποτελεί το κέντρο των εορταστικών εκδηλώσεων. Η Χριστουγεννιάτικη εκδήλωση του σχολείου πραγματοποιήθηκε το πρωί της Τετάρτης 23/12/2015 στο Πολύκεντρο Μυρτιάς.