15-16 Ελεύθερη σκέψη – Ηλεκτρονικό περιοδικό

Στόχος μας ήταν η δημιουργία ηλεκτρονικού περιοδικού, όπου οι μαθητές ελεύθερα θα μπορούν να εκφράσουν τις σκέψεις και τις απόψεις τους.

Χρησιμοποιώντας την υπηρεσία περιοδικών του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου ολοκληρώσαμε και δημοσιεύσαμε τρία τεύχη του ηλεκτρονικού περιοδικού ?Ελεύθερη Σκέψη?. Η ομάδα μας αποτελείται από μαθητές και των τριών τάξεων του Γυμνασίου.

Προσπαθήσαμε μέσα από την πένα, το πληκτρολόγιο και το ποντίκι μας να μιλήσουμε στην καρδιά και στη σκέψη των συμμαθητών μας, αλλά και των μεγαλυτέρων. Δουλέψαμε ομαδικά, αναζητήσαμε πληροφορίες, καταγράψαμε γεγονότα και σκέψεις, και δώσαμε μορφή στα άρθρα μας. Είμαστε χαρούμενοι που το περιοδικό μας έδωσε την ευκαιρία να γίνουμε δημοσιογράφοι και να εκφραστούμε ελεύθερα.

Σύνδεσμος στο περιοδικό υπάρχει στην ιστοσελίδα του σχολείου μας.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Ασπασία Διλάλου, Ευφροσύνη Μπαρλαμά, Επαμεινώνδας Δούλος

Συμμετέχοντες μαθητές: Άγγελος Βάγιας, Ανδρομάχη Γκιώνη, Νικολέτα Γκόφα, Ελένη-Ιωάννα Δημητρίου, Ιωάννης Ξυδόπουλος, Ναυσικά Παπαντωνοπούλου, Ιωάννης Παπαδόπουλος, Αλεξάνδρα Σπυροπούλου, Κωνσταντίνος Σταυρίδης, Σοφία Τρίγκα, Αγγελική Τσιώκου, Δήμητρα-Αναστασία Τσουκαλά