13-14 Εθελοντές αγάπης!

Η ομάδα ?Πράσινοι Φίλοι? και το 1ο Γυμνάσιο Αιγίου βρέθηκαν κοντά στο ?Χαμόγελο του Παιδιού?

Εθελοντές αγάπης!

Μια μεγάλη αγκαλιά για το ?Χαμόγελο του Παιδιού? και τα 14 παιδιά που φιλοξενούνται στο νέο τους σπίτι στην Τέμενη, άνοιξαν οι μαθητές της δημοσιογραφικής ομάδας του 1ου Γυμνασίου ?Πράσινοι Φίλοι?. Ευαισθητοποιημένοι και πρόθυμοι οι 30 μαθητές επισκέφτηκαν το σπίτι του ?Χαμόγελου? και εξέφρασαν την επιθυμία τους να προσφέρουν κάθε βοήθεια τόσο ατομικά όσο και ομαδικά.

Οι ?Πράσινοι Φίλοι? ξεκίνησαν από τον Οκτώβριο την προσπάθειά τους να σταθούν στο πλευρό των μικρών παιδιών συγκεντρώνοντας είδη πρώτης ανάγκης. Με τη συμπαράσταση του Διευθυντή του 1ου Γυμνασίου κ. Δούλου, των καθηγητών, των γονέων και των συμμαθητών τους κατάφεραν μέσα σε ένα μήνα να μαζέψουν μία ικανοποιητική ποσότητα παιχνιδιών, βιβλίων, τροφίμων και ρούχων που διατέθηκε στο ?Χαμόγελο? για να καλύψει τις ανάγκες του νέου σπιτιού που από το καλοκαίρι λειτουργεί στην Τέμενη Αιγίου. Μάλιστα, ήταν τόσα πολλά τα είδη που διατέθηκαν από το Κέντρο διαλογής της Πάτρας και σε οικογένειες που στηρίζει το ?Χαμόγελο? στο Νομό μας.

Έτσι πριν λίγες μέρες, το σπίτι του ?Χαμόγελου? άνοιξε και υποδέχτηκε με τη σειρά του τους 30 περίπου μαθητές του 1ου Γυμνασίου Αιγίου, τους οποίους συνόδευσε ο φιλόλογος κ. Παναγιώτης Βάγιας. Την ομάδα του 1ου Γυμνασίου καλωσόρισε η κοινωνική λειτουργός και υπεύθυνη του σπιτιού κ. Μαρία Θεοχαρίδη, η οποία μίλησε αναλυτικά στα παιδιά για όλες τις σημαντικές δράσεις που εδώ και χρόνια αναπτύσσει το ?Χαμόγελο του Παιδιού?.

Αφού ευχαρίστησε όλη τη μαθητική κοινότητα για την προσφορά της αναφέρθηκε στην οργάνωση και στον τρόπο λειτουργίας αυτού του σύγχρονου σπιτιού στην Τέμενη, που αποτελεί σπουδαία δωρεά της Αιγιώτισσας κ. Ισαβέλλας Αρβανίτη. Πρόκειται για το 10ο και πιο καινούριο σπίτι της οργάνωσης στην Ελλάδα, η οποία φιλοξενεί συνολικά πάνω από 300 εγκαταλελειμμένα, κακοποιημένα ή με σοβαρά οικογενειακά προβλήματα παιδιά.

Στην Τέμενη φιλοξενούνται σήμερα 14 παιδιά από 7 μηνών έως 9 ετών. Γι’ αυτά φροντίζει καθημερινά ένα εξειδικευμένο επιστημονικό προσωπικό από κοινωνικούς λειτουργούς, παιδαγωγούς και νοσηλευτές. ?Ό, τι κάνετε κι εσείς στο σπίτι με τους γονείς σας προσφέρουμε κι εμείς εδώ στα παιδιά, όπως ασφάλεια, στέγη, εκπαίδευση, δραστηριότητες και φυσικά αγάπη και αγκαλιά? τόνισε η κ. Θεοχαρίδη, απαντώντας στις ερωτήσεις που έκαναν οι μαθητές με ενδιαφέρον. Από την πλευρά του ο υπεύθυνος καθηγητής κ. Βάγιας υπογράμμισε τη μεγάλη ευαισθητοποίηση και επιθυμία των μαθητών να σταθούν δίπλα στο σπίτι της Τέμενης δίνοντας από την καρδιά τους αγάπη, συμπαράσταση, εθελοντική εργασία και χαμόγελο.

Στο τέλος της επίσκεψης οι μαθητές του 1ου Γυμνασίου ξεναγήθηκαν στους σύγχρονους και ευχάριστους χώρους του σπιτιού, γνώρισαν κάποια από τα παιδιά που φιλοξενούνται εκεί και φεύγοντας υποσχέθηκαν ότι θα ξαναγυρίσουν σύντομα και ότι ο δρόμος επικοινωνίας που άνοιξαν με το ?Χαμόγελο του Παιδιού? θα μένει πάντα ανοιχτός και ζωντανός.