13-14 Αυτοεκτίμηση και εφηβεία

Ενημέρωση ? συζήτηση με τους γονείς των μαθητών του 1ου Γυμνασίου

Αυτοεκτίμηση και εφηβεία

Μια πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση ? ενημέρωση είχαν οι γονείς των μαθητών του 1ου Γυμνασίου πάνω σε θέματα που αφορούν την εφηβεία και την αυτοεκτίμηση των παιδιών. Το απόγευμα της Δευτέρας 16 Δεκεμβρίου μίλησε μαζί τους η κ. Θωμαΐς Σταύρου, κοινωνική λειτουργός από το Κέντρο Πρόληψης κατά των ουσιών και των εξαρτήσεων του Νομού Αχαΐας.

Καλωσορίζοντας τους γονείς ο Διευθυντής του σχολείου κ. Δούλος τόνισε τη σπουδαιότητα που έχουν οι επαφές γονέων με ειδικούς επιστήμονες και τους κάλεσε να δηλώσουν συμμετοχή ώστε από τη νέα χρονιά να λειτουργήσει στο σχολείο Σχολή Γονέων.

Η κ. Σταύρου μίλησε για την αυτοεκτίμηση των νέων και τους τρόπους ενίσχυσής της, για τις πρακτικές των εφήβων αλλά και τη στάση των γονέων και έστειλε σαφή μηνύματα για την αποδοχή των ικανοτήτων των παιδιών, για την αναγνώριση της αξίας τους, για τη μη χρήση βίας, για τα όρια και τις ισορροπημένες οικογενειακές σχέσεις.

Με τους γονείς αναπτύχθηκε ένας γόνιμος διάλογος και στο τέλος όλοι συμφώνησαν ότι αυτές οι συναντήσεις πρέπει να συνεχιστούν.