13-14 Τσικνοπέμπτη

Το σχολείο είναι το δεύτερο σπίτι μας.

Εδώ εκπαιδευόμαστε και πολλές φορές παιδευόμαστε. Βιβλία, τετράδια, πίνακας, διαγωνίσματα, εργασίες, ασκήσεις, εκθέσεις, παρουσιάσεις είναι λέξεις από τη σχολική μας ζωή.

Όχι όμως μόνο αυτές. Στη ζωή μας είναι και η παρέα, το κέφι, η έμπνευση, το γέλιο, η ανεμελιά, ο χορός και αυτά τα ζούμε με κάθε ευκαιρία.

Μια τέτοια ευκαιρία ήταν και η Τσικνοπέμπτη 2014, όταν μαθητές και καθηγητές γέμισαν το προαύλιο πιασμένοι χέρι χέρι σε κύκλους και χόρευαν, χόρευαν, χόρευαν …

Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Μανέτα, πατέρα μαθητών μας από τη Β’ τάξη που κάλυψε ηχητικά τη γιορτή μας.

Κλείνοντας το άρθρο αυτό αξίζει να σημειώσουμε πώς έκλεισε η χθεσινή γιορτή από το Διευθυντή μας:

?Και του χρόνου παιδιά. Φεύγοντας ας μαζέψει καθένας μας ένα – μόνο ένα – σκουπιδάκι από το προαύλιο? (το προαύλιο ήταν γεμάτο σερπαντίνες).

Όταν οι μαθητές έφυγαν το προαύλιο ήταν πεντακάθαρο και το μήνυμα ξεκάθαρο: Αν όλοι προσφέρουμε κάτι ελάχιστο, το αποτέλεσμα είναι τεράστιο.

Και του χρόνου σε όλους μας!