13-14 “Το Αίγιο μέσα από το Gimp”- 4ο Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Το Σάββατο 5 Απριλίου 2015 παρουσίασαν μαθητές του σχολείου μας την εργασία “Το Αίγιο μέσα από το Gimp” στο 4ο Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας στην Πάτρα.

Οι μαθητές μας μαζί με τις καθηγήτριές τους Μπαρλαμά Ευφροσύνη ΠΕ19 και Διλάλου Ασπασία ΠΕ19 και το Διευθυντή του σχολείου μας κ. Δούλο Επαμεινώνδα ήλθαν στο 1ο Γενικό Λύκειο Πατρών στις 9 το πρωί όπου έστησαν το περίπτερό τους στην ανάλογη αίθουσα.  Στο χώρο αυτό ήταν στημένα περίπου 15 περίπτερα σχολείων και μαθητές, καθηγητές και επισκέπτες μπορούσαν να βλέπουν τις εργασίες των μαθητών και να ρωτάνε απορίες γι΄ αυτές. Στο περίπτερό μας υπεύθυνος ήταν ο μαθητής του Γ5 Νατσολάρι Απόστολος, ο οποίος παρουσίαζε το έργο μας μαζί με τους υπόλοιπους μαθητές μας που εναλλάσσονταν.

Στις 10.30, στην αίθουσα εκδηλώσεων του Φεστιβάλ έγινε η παρουσίαση της εργασίας μας από τις μαθήτριες του Γ1 Κουλούρη Παναγιώτα και Μάγγου Αθανασία. Ο κ. Μπίρμπας, Σύμβουλος Πληροφορικής Αχαΐας και Ηλείας, τόνισε την αξία του ελεύθερου λογισμικού (στην κατηγορία αυτή ανήκει και το πρόγραμμα gimp που χρησιμοποιήσαμε)  και έδωσε συγχαρητήρια στην ομάδα του σχολείου μας για την εργασία τους.

13-14 4ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας στην Πάτρα