12-13 Τα παιδιά @ναζητούν? οι γονείς @γωνιούν

… ήταν ο τίτλος της ενημερωτικής συνάντησης για Γονείς από την  κ. Γεωργοπούλου Ελένη, Αναπλ. Επιστημονικά Υπεύθυνη του Κέντρου Πρόληψης των Εξαρτήσεων ΠΕ Αχαΐας, που πραγματοποιήθηκε στο χώρο του σχολείου την Τετάρτη 19/3/2013.

Η κ. Γεωργοπούλου μας μίλησε για τους κινδύνους του Διαδικτύου και μας έθεσε προβληματισμούς σχετικά με:

• τη στάση των νέων απέναντι στον υπολογιστή, την τηλεόραση και τα ηλεκτρονικά παιχνίδια,
  • το παράδειγμα που δίνουμε εμείς οι γονείς στα παιδιά μας με τη δική μας στάση,
  • την ανάγκη πραγματικής επικοινωνίας των παιδιών με τους γονείς τους,
  • την ανάγκη ύπαρξης και τήρησης κάποιων κανόνων κτλ.

Στη συζήτηση που ακολούθησε εκφράστηκαν οι προβληματισμοί και οι ανησυχίες όλων μας καθώς βλέπουμε το Διαδίκτυο και το κινητό τηλέφωνο να κλέβουν πολύ χρόνο από τα παιδιά μας και να  αλλάζουν τον τρόπο που επικοινωνούν με τους φίλους τους και το περιβάλλον τους γενικότερα.

Ας βοηθήσουμε τα παιδιά μας να νιώθουν ευχαριστημένα και με άλλες δραστηριότητες εκτός από τον υπολογιστή, είναι η συμβουλή της κ. Γεωργοπούλου. Ας σταθούμε κοντά τους όχι σαν κριτές, αλλά σα φίλοι και σύμβουλοι και ας προσπαθήσουμε να μάθουμε “να τα ακούμε”.

Οι μαθητές πρέπει να συνεχίσουν να “αναζητούν”.

Ας βρούμε όμως μαζί τους τον τρόπο.