13-14 Διάκριση μαθητών μας στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό του Μορφωτικού Ομίλου Πετρούπολης

Μία νέα βράβευση μαθητών του σχολείου μας σχετικά με τη συμμετοχή μας σε λογοτεχνικούς διαγωνισμούς ήρθε να προστεθεί σ΄ αυτές των παρελθόντων ετών. Έτσι την Τρίτη 11-3-2014 ενημερώθηκε ο Διευθυντής του σχολείου καθώς και η υπεύθυνη καθηγήτρια για τους λογοτεχνικούς διαγωνισμούς του σχολείου μας, κ. Γαλανοπούλου Μαρία φιλόλογος, ότι δύο (02) λογοτεχνικές δημιουργίες απ΄ αυτές που εστάλησαν στον Πανελλήνιο διαγωνισμό του Μορφωτικού Ομίλου Πετρούπολης έλαβαν αντίστοιχα βραβεία.

Συγκεκριμένα: το διήγημα «Η αγάπη για το συμφέρον», ομαδική συμμετοχή των μαθητριών Τρίγκα Σοφίας και Παπαντωνοπούλου Ναυσικάς, της Α΄ τάξης, κέρδισε το τρίτο (3ο) πανελλήνιο βραβείο στην κατηγορία κοινωνικά, ενώ το ποίημα «Όμορφη Θαλασσίτσα» επίσης ομαδική συμμετοχή των μαθητών Ρετσινιά Γεωργίου, Πολυζώη Άλκιστης και Τασοπούλου Επαμεινωνδίας, της Γ΄ τάξης, κέρδισε το τρίτο (3ο) πανελλήνιο βραβείο στην κατηγορία φυσιολατρικά.

Η αγωνία λοιπόν τόσον καιρό περιμένοντας άξιζε τον κόπο, όχι μόνο  για τα παιδιά που βραβεύτηκαν, αλλά για όλα τα παιδιά που θέλησαν να συμμετάσχουν σε αυτόν όπως και σ΄ άλλους λογοτεχνικούς διαγωνισμούς. Γιατί η συμμετοχή και μόνο στέλνει θετικά μηνύματα προς όλους.

Με αυτή τη σκέψη ο κ. Διευθυντής καθώς και ο Σύλλογος των καθηγητών του σχολείου μας συνεχάρησαν θερμά τα παιδιά που βραβεύθηκαν, όλα τα παιδιά για τις δημιουργίες τους και την κ. Γαλανοπούλου Μαρία για τη βοήθειά της. Επιπλέον ο κ. Διευθυντής ενθάρρυνε όλους τους μαθητές για τέτοιου είδους ενασχολήσεις κι ενδιαφέροντα και ευχήθηκε ? και εις ανώτερα.

Μπράβο παιδιά!

Στη συνέχεια και με μεγάλη χαρά παρουσιάζουμε στην ιστοσελίδα του σχολείου μας τα έργα των όλων των διαγωνιζομένων μαθητών:

Η αγάπη για το συμφέρον

Όμορφη Θαλασσίτσα

Τα ποιήματα όλων των μαθητών του σχολείου μας που συμμετείχαν στο διαγωνισμό.

Καλή ανάγνωση!