14-15 Τηλεδιάσκεψη σχολείων 22-4-15

Την Τετάρτη 22 Απριλίου 2015 και ώρα 16:00 πραγματοποιήθηκε τηλεδιάσκεψη των σχολείων που συμμετέχουν στο πρόγραμμα Ερατοσθένης 2015.

Μίλησαν καθηγητές και μαθητές από σχολεία της Μαλαισίας, της Τυνησίας, της Γαλλίας, της Σλοβενίας, της Ελλάδας, της Αυστραλίας κ.α.

Για κάθε σχολείο εμφανιζόταν το αποτέλεσμα μίας μέτρησης που έκανε το σχολείο σε συνεργασία με κάποιο άλλο σχολείο, δηλαδή το μήκος του Μεσημβρινού της Γης.

Επίσης ένας ή περισσότεροι μαθητές από κάθε σχολείο μίλησαν στη μητρική τους γλώσσα για το σχολείο τους και τη συμμετοχή τους στο πρόγραμμα Ερατοσθένης. Στην οθόνη την ίδια στιγμή φαινόταν αυτά που έλεγαν οι μαθητές και στη γλώσσας τους και στα αγγλικά.

Το σχολείο μας παρουσίασε ο μαθητής Δεδόπουλος Λάμπης, μαζί με την καθηγήτρια Ασπασία Διλάλου. Την τηλεδιάσκεψη παρακολούθησαν περίπου 10 μαθητές από το σχολείο μας, ο Διευθυντής μας κ. Δούλος Επαμεινώνδας και η κ. Παπαναστασίου Παναγιώτα.

Δείτε την τηλεδιάσκεψη εδώ.