13-14 Ώρα κώδικα – the hour of code

Στη δράση “Ώρα κώδικα (the hour of code)” πήραν μέρος οι μαθητές όλως των τάξεων του σχολείου στα πλαίσια του μαθήματος της Πληροφορικής.

Μέσα από έξυπνες δραστηριότητες είχαν την ευκαιρία να ακονίσουν το μυαλό τους, χρησιμοποιώντας βασικές αρχές προγραμματισμού υπολογιστών.

Σε όλον τον κόσμο πάρα πολλοί μαθητές και όχι μόνο έδωσαν μία ώρα για προγραμματιαμό. Η  δράση “the hour of code” είχε σα σκοπό να αναδείξει την αξία την εκπαίδευσης στις βασικές αρχές του προγραμματισμού στη γενικότερη καλλιέργεια και εκπαίδευση του ατόμου.

Την εβδομάδα 9-15 Δεκεμβρίου παγκόσμια έγιναν συζητήσεις και εκδηλώσεις σχετικά με τη σημασία της εκπαίδευσης στην επιστήμη των υπολογιστών.

Τι είναι το ?the hour of code (ώρα κώδικα)?: είναι μία εισαγωγή μίας ώρας στην επιστήμη των υπολογιστών, με σκοπό να απομυθοποιήσει τον προγραμματισμό και να δείξει ότι ο καθένας μπορεί να μάθει τα βασικά για να γίνει ένας κατασκευαστής, ένας δημιουργός, ένας καινοτόμος. Η ?ώρα του προγραμματισμού? θα προσφέρει μια ποικιλία από αυτο-καθοδηγούμενα μαθήματα που μπορεί κανείς να κάνει, σε ένα πρόγραμμα περιήγησης, σε έναν υπολογιστή tablet ή σε ένα smartphone, χωρίς να χρειάζεται προηγούμενη εμπειρία σε προγραμματισμό.

Γιατί είναι καλό οι μαθητές να ασχοληθούν με προγραμματισμό; Γιατί βασικές γνώσεις προγραμματισμού βοηθούν στην ανάπτυξη της κριτικής σκέψης, της δημιουργικότητας και της ικανότητας επίλυσης προβλημάτων.

Περισσότερες πληροφορίες και υλικό μπορείτε να αναζητήσετε στο http://csedweek.org/.