13-14 Κέντρο Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού – Επιστολή προς τους γονείς

Αγαπητοί γονείς

Το πρόβλημα των εκπαιδευτικών διεξόδων και του επαγγελματικού προσανατολισμού των νέων, καθώς όλοι γνωρίζετε, είναι σοβαρότατο και απασχολεί έντονα κάθε οικογένεια. Ιδιαίτερα σήμερα, που βρισκόμαστε μπροστά σε ραγδαίες αλλαγές της εκπαίδευσης, αλλά και της αγοράς εργασίας, οι δυσκολίες γίνονται ακόμη μεγαλύτερες.

Στα πλαίσια της προσφοράς βοήθειας στους παραπάνω τομείς πέρα από το θεσμό του Σχολικού Επαγγελματικού, που εφαρμόζεται σε κάθε σχολείο, σας πληροφορούμε, ότι λειτουργεί ΚΕΝΤΡΟ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ & ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ (ΚΕ.ΣΥ.Π.), στο οποίο μπορείτε, να απευθύνεστε για ζητήματα σχετικά με τις σπουδές των παιδιών σας και το επαγγελματικό τους μέλλον.

Σας απευθύνουμε αυτή την επιστολή προκειμένου να σας ενημερώσουμε για τη λειτουργία και τους στόχους του ΚΕ.ΣΥ.Π. Είναι θεσμός του Υπουργείου Παιδείας, που έγινε, για να προσφέρει συμβουλευτική στήριξη και βοήθεια στους μαθητές και στις μαθήτριες αλλά και σε γονείς σε ζητήματα επιλογής σπουδών και επαγγέλματος.

Το ΚΕ.ΣΥ.Π. είναι στελεχωμένο με ειδικευμένο προσωπικό στη Συμβουλευτική και το Σχολικό Επαγγελματικό Προσανατολισμό. Διαθέτει το απαραίτητο πληροφοριακό υλικό και είναι αρμόδιος και υπεύθυνος φορέας που μπορεί να προσφέρει την κατάλληλη στήριξη και βοήθεια προκειμένου τα παιδιά σας να πάρουν τις καλύτερες αποφάσεις για το μέλλον τους.

Η Διεύθυνσή μας είναι: Παύλου Μελά 6, στο χώρο του 2ου Γυμνασίου Αιγίου και τα τηλέφωνα επικοινωνίας: 26910 61563 ή 26910 22454

Ε-mail: kesypaigiou@dide.ach.sch.gr ή mail@2kesyp.ach.sch.gr

Ιστοσελίδα ΚΕΣΥΠ Αιγίου: http://2kesyp.ach.sch.gr

Ώρες λειτουργίας: Δευτέρα, Τρίτη, Τετάρτη από 08:00 έως 16:00

Πέμπτη, Παρασκευή από 07:30 έως 15:30

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να μας επισκέπτονται όλες τις εργάσιμες ημέρες και τις ώρες λειτουργίας του γραφείου.

Οι Υπεύθυνες του ΚΕ.ΣΥ.Π. Αιγίου

Μαζαράκη Μάρα – Καρόγιαννη Ελένη