20-3-23 Εαρινή ισημερία

Συμμετείχαμε στη Δράση των ΠΑΝ.Ε.Κ.Φ.Ε., αλλά και στις δράσεις του etwinning προγράμματος Eratosthenes 2023 με ομάδα περίπου 15 μαθητών του σχολείου μας από τα τμήματα Α2, Α4, Β1, Β3, Γ1 και Γ3.

Πιο συγκεκριμένα οι δραστηριότητες που πραγματοποιήθηκαν ήταν οι ακόλουθες:

-Συζητήσαμε για την ημέρα της ισημερίας, το πείραμα του Ερατοσθένη, τη γραμμή της ισημερίας (equation line), την πυξίδα, το αλφάδι, το ηλιακό μεσημέρι κτλ.

– Δημιουργήσαμε ένα ταμπλό στο σχολείο, όπου μαθητές και καθηγητές μπορούσαν να ενημερωθούν για την ισημερία και το πείραμα του Ερατοσθένη.

– Καταγράψαμε το τέλος από τη σκιά ενός σταθερού μικρού γνώμονα στα διαλείμματα. Συνδέοντας τα σημεία αυτά σχηματίστηκε μια ευθεία γραμμή (γραμμή ισημερίας). (Πειραματική δραστηριότητα)

-Προσδιορίσαμε το ηλιακό μεσημέρι: η ώρα που η σκιά έχει τη μικρότερη τιμή της. Σήμερα τυχαίνει η σκιά να είναι κάθετη στη γραμμή της ισημερίας. (Πειραματική δραστηριότητα)

-Χρησιμοποιήσαμε πυξίδα για να βρούμε την κατεύθυνση Ανατολή-Δύση της γραμμής ισημερίας. (Πειραματική δραστηριότητα)

-Χρησιμοποιήσαμε αλφάδι για εύρεση οριζόντιων θέσεων στην αυλή του σχολείου μας. (Πειραματική δραστηριότητα)

– Πραγματοποιήσαμε διαγωνισμό καλύτερης μέτρησης: οι μαθητές χωρίστηκαν σε πέντε μικρές ομάδες. Κάθε ομάδα διάλεξε ένα γνώμονα, βρήκε μια οριζόντια θέση στην αυλή του σχολείου μας και το ηλιακό μεσημέρι έκανε μετρήσεις και κατέγραψε το μήκος του γνώμονα και τη σκιά τους. Στη συνέχεια, όλες οι ομάδες, στο εργαστήριο του σχολείου μας, εισήγαγαν τα δεδομένα τους σε ένα φύλλο excel και κατέγραψαν τη γωνία και την περιφέρεια της Γης. Τα καλύτερα αποτελέσματα ήταν 39.853 χλμ από δύο ομάδες.

Αποτελέσματα από τις πέντε ομάδες: 39853 km, 39853 km, 30007km, 39341km, 39442km, 44747km

Καλώς ήλθες άνοιξη!!!!

Φωτογραφίες από τη σημερινή ημέρα

Βεβαίωση συμμετοχής του σχολείου μας στη δράση των ΠΑΝ.Ε.Κ.Φ.Ε