18-19 Tο σχολείο πάει Πανεπιστήμιο

Την Τετάρτη 10 Απριλίου 2019, οι μαθητές της Γ΄ τάξης του 1ου Γυμνασίου Αιγίου, επισκέφτηκαν το Πανεπιστήμιο Πατρών στα πλαίσια της δράσης “Το σχολείο πάει Πανεπιστήμιο”.

Εκεί οι μαθητές μας παρακολούθησαν πειράματα, ομιλίες, εργαστήρια και εκθέματα στα τμήματα ΤΜΗΥΠ, Χημείας, Φυσικής και Βιολογίας.

Τα πειράματα, οι παρουσιάσεις, αλλά και τα εκθέματα ήταν πολύ εντυπωσιακά, καθώς είχαν άμεση σχέση με την καθημερινότητά τους και οι μαθητές τα παρακολούθησαν με μεγάλο ενδιαφέρον και συμμετείχαν με ενθουσιασμό. Πήραν, μάλιστα, αρκετές φορές συγχαρητήρια από τους παρουσιαστές για το επίπεδο των γνώσεών τους.

Μια πρώτη επαφή με το Πανεπιστήμιο!

Μια πολύ καλή εμπειρία!

Συνοδεύτηκαν από το Διευθυντή του σχολείου Σταματόπουλο Βασίλειο και τους καθηγητές Χρυσικού Αγγελική, Δημακοπούλου Βασιλική, Διλάλου Ασπασία και Σοφέτη Αναστασία.