18-19 Συνέχεια βραβεύσεων σε λογοτεχνικούς διαγωνισμούς

Σήμερα, 9 Απριλίου 2019, ανακοινώθηκαν στο σχολείο μας, 1ο Γυμνάσιο Αιγίου, τα αποτελέσματα του 7ου Λογοτεχνικού Διαγωνισμού Εφηβικού Διηγήματος και Ποίησης “Γρηγόρης Πεντζίκης” (Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Π. Ε. Δράμας). Σύμφωνα με τα αποτελέσματα η μαθήτρια Νικολοπούλου Αικατερίνη, μαθήτρια της Β΄ τάξης, κέρδισε το Α΄ Βραβείο Πεζογραφήματος για το διήγημά της με τίτλο “Τα δέντρα πεθαίνουν όρθια“, καθώς  και η μαθήτρια Αναγνωστοπούλου Θεοδώρα, μαθήτρια επίσης της Β΄ τάξης, κέρδισε τον Β΄ ειδικό έπαινο διάκρισης στην Ποίηση με το ποίημά της με τίτλο “ Ιδανικός ο κόσμος μας’’.

Η υπεύθυνη καθηγήτρια του σχολείου μας για τους λογοτεχνικούς διαγωνισμούς, κ. Γαλανοπούλου Μαρία, συγχαίρει θερμά τις μαθήτριες για τη διάκρισή τους και τους εύχεται να συνεχίσουν τις προσπάθειές τους με ζήλο και διάθεση. Και εις ανώτερα.

Επίσης οι καθηγητές του σχολείου και ο διευθυντής, κ. Σταματόπουλος Βασίλειος, δίνουν τα δικά τους συγχαρητήρια και προτρέπουν τις μαθήτριες για συνέχιση των προσπαθειών τους στον τομέα αυτό.

Τέλος η υπεύθυνη καθηγήτρια, οι διδάσκοντες του σχολείου και ο διευθυντής επιβραβεύουν όλους τους μαθητές που δήλωσαν επίσης συμμετοχή στον εν λόγω διαγωνισμό για την προσπάθειά τους , το μεράκι τους και τη διάθεσή τους να ασχοληθούν με αυτό που τους αρέσει. Μπράβο στα παιδιά μας!

Συντάκτρια κειμένου

Η υπεύθυνη Λογοτεχνικών Διαγωνισμών