18-19 Εκπαιδευτική εκδρομή Α τάξης σε Μυκήνες/Ναύπλιο

Την Τετάρτη 17-4-2019 η Α΄ τάξη του σχολείου μας πραγματοποίησε ημερήσια εκδρομή στις στις Μυκήνες και στο Ναύπλιο.

Έχοντας διδαχθεί οι μαθητές κατά το Α΄ τετράμηνο του σχολικού έτους 2018-2019 το Μηκυναϊκό Πολιτισμό η εκδρομή ήταν μία εξαιρετική ευκαιρία να εξερευνήσουν τον Αρχαιολογικό χώρο των Μυκηνών και να δουν ζωντανά όσα γράφονταν στις σελίδες των βιβλίων τους.

Οι μαθητές χωρίστηκαν σε ομάδες και κλήθηκαν να συμπληρώσουν ερωτηματολόγια, αναζητώντας τις απαντήσεις στον Αρχαιολογικό χώρο και το Μουσείο.

΄Ηταν αξιοσημείωτο το ενδιαφέρον και η συμμετοχή όλων των μαθητών. Ακόμα και μαθητές που μέσα στην τάξη έδειχναν να μην ενδιαφέρονται ιδιαίτερα για το μάθημα της ιστορίας, κινητοποιήθηκαν και συμμετείχαν ενεργά, δείχνοντας άλλη μία φορά την αξία της βιωματικής μάθησης και της πρακτικής εκπαίδευσης.

Οι απαντήσεις από τα ερωτηματολόγια αξιολογήθηκαν βραβεύθηκαν οι πρώτες τρεις ομάδες στο σχολείο μας.

Στο Ναύπλιο, μετά το φαγητό οι μαθητές επισκέφτηκαν την έκθεση “Ο ζωγράφος Θεόφιλος – Τα Έργα δημιουργούν το περιβάλλον τους”, που φιλοξενούνταν στον Εκθεσιακό Πολιτιστικό Χώρο της Alpha Bank.

Στη συνέχεια οι μαθητές είχαν ελεύθερο χρόνο να περπατήσουν για βόλτα στα δρομάκια και της πλατείες της πόλης.

Το πρόγραμμα της εκδρομής ολοκληρώθηκε με την επίσκεψη στο φρούριο του Ναυπλίου, το Παλαμίδη.

Αρχηγός της εκδρομής: Fuhr Beate ΠΕ07/03

Συνοδοί καθηγητές: Σκούρα Ιωάνννα ΠΕ04.04, Παπαδασκαλοπούλου Φωτεινή ΠΕ03, Σοφέτη Αναστασία ΠΕ08, Λυριντζή Κων/να ΠΕ02.

Τις δραστηριότητες που πραγματοποιήθηκαν στο χώρο των Μυκηνών οργάνωση η κ. Fuhr Beate που διδάσκει το μάθημα της Ιστορίας στην Α΄ Γυμνασίου.

Ήταν μία υπέροχη εκδρομή για όλους μας. Αξιοσημείωτο για τη συνέπεια των μαθητών μας είναι ότι …. σε κάθε αναχώρηση τα παιδιά περίμεναν τους καθηγητές τους.

Και του χρόνου!!!!

Ερωτήσεις ερωτηματολογίου

1. Πόσους τάφους περικλείει ο Ταφικός Κύκλος Β;

2. Από τι πήρε η Περσία Κρήνη το όνομά της;

3. Πότε ήταν η ακμή του Μυκηναϊκού Πολιτισμού, ποιες ήταν σημαντικές πόλεις και πότε καταστράφηκαν;

4. Ποιο είναι το παλαιότερο μνημειώδες ανάγλυφο στον Ευρωπαϊκό χώρο και πότε χρονολογείται;

5. Τι είδος τάφων είναι οι τάφοι του Ταφικού Κύκλου Α και κατά σε αιώνα ανήκουν;

6. Πώς γνωρίζουμε ότι το οικοδόμημα νότια του Ταφικού Κύκλου Α αποτελείται από υπόγειους βοηθητικούς αποθηκευτικούς χώρους;

7. Ποια είναι η διάμετρος των δυο στρογγυλών βάσεων του Πρόπυλου του Ανακτόρου;

8. Ποια εποχή χτίστηκε ο τελευταίος ναός στην ακρόπολη των Μυκηνών;

9. Από τι γνωρίζουμε ότι το Εργαστήριο Καλλιτεχνών ήταν εργαστήριο;

10. Σε ποιά εποχή χτίστηκε ο τελευταίος ναός στην ακρόπολη των Μυκηνών;

11. Για ποιό λόγο χτίστηκε η τελευταία οικοδομική επέκταση του οχυρωματικού περιβόλου της ακρόπολης και πότε;

12. Μετά από πόσα σκαλοπάτια είναι η πέτρινη πύλη-είσοδος για την υπόγεια δεξαμενή;

13. Ποιο είναι το πάχος του όρθιου μονόλιθου της βόρειας πύλης;

14. Ποιό είναι το πλάτος των τοίχων στην Πύλη των Λεόντων;

15. Πόσες σειρες λίθων έχει το τείχος, στο οποίο ανήκει η Πύλη των Λεόντων;

16. Ποια ζώα συναντήσατε στις προθύκες του μουσείου;

17. Που βρέθηκε η χρυσή προσωπίδα “του Αγαμέμνονα” και από ποιον;

18. Ποια στάση τήρησαν οι Μυκηναίοι στους Περσικούς Πολέμους; Με ποιους ήρθαν σε αντιπαράθεση λόγω αυτής της στάσης; Σε τι οδήγησε τελικά αυτή η διαμάχη;

19. Τι είδη κειμένων δείχνουν οι πήλινες πινακίδες σε Γραμμική Β;

20. Από τι υλικό ήταν κατασκευασμένες οι χτένες των Μυκηναίων γυναικών;

21. Ποιού τάφου η είσοδος είναι η πρωιμότερη σαφή ένδειξη για τη χρήση πυλών στους θολοτους τάφους;

22. Πόσες σειρές λίθων έχει ο θολωτός τάφος του Ατρέα;

23. Πως ονομαζόταν ο πρώτος Κυβερνήτης της Ελλάδος και από ποιο χέρι του στο άγαλμά του στο Ναύπλιο λείπουν τα δάχτυλα;