17-18 Ημέρα σχολικού αθλητισμού 2017

«ΑΘΛΟΥΜΑΙ – ΧΑΡΑΖΩ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ»

Δευτέρα 2 Οκτωβρίου 2017 –  4η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Κανένα σχολείο δεν έκανε μάθημα, καθώς όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριες φορώντας τα αθλητικά τους ρούχα πήραν μέρος σε οργανωμένες αθλητικές δραστηριότητες / δράσεις.

Με κεντρικό σύνθημα «ΑΘΛΟΥΜΑΙ ? ΧΑΡΑΖΩ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ» στόχος της ημέρας είναι να τονιστεί ότι η άθληση μπορεί να αποτελεί μια ευχάριστη δραστηριότητα με απώτερο σκοπό τη βελτίωση της φυσικής κατάστασης των μαθητών και μαθητριών και την υιοθέτηση ενός υγιεινού τρόπου ζωής και στην ενήλικη ζωή τους.

Θα βοηθούσε περισσότερο βέβαια αν οι ώρες της Φυσικής Αγωγής στο ωρολόγιο πρόγραμμα του σχολείου ήταν περισσότερες.

Στο 1ο Γυμνάσιο Αιγίου σ? ένα γεμάτο χαρούμενους μαθητές και μαθήτριες προαύλιο πραγματοποιήθηκαν πολλές αθλητικές δραστηριότητες. Στο ξεκίνημα όλοι οι μαθητές μαζί συνεργάστηκαν να κρατήσουν ψηλά όσο περισσότερο μπορούσαν μια μπάλα του βόλεϊ ανταλλάσοντας μεταξύ τους πάσες. Δείχνοντας ότι η συνεργασία μεταξύ τους είναι απαραίτητη για να πετύχουν.

Στη συνέχεια διακόσιοι περίπου μαθητές σχημάτισαν το σύνθημα της ημέρας με τα σώματά τους. Ομάδες μαθητών έπαιξαν μπάσκετ, ποδόσφαιρο, βόλεϊ, τένις, πινγκ-πονγκ.

Μια μικτή ομάδα βόλεϊ αντιμετώπισε την αντίστοιχη του 2ου Γυμνασίου Αιγίου. Το τέλος του αγώνα βρήκε νικητές και ηττημένους μια χαρούμενη ομάδα.

Πολλοί μαθητές προτίμησαν να γυμναστούν κάνοντας σκοινάκι και άλλοι διάλεξαν να εκφραστούν ζωγραφίζοντας. Έτσι γεμίσαμε τους τοίχους μας με όμορφες ζωγραφιές και πανό. Στο τέλος όλοι χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς.

Ο Διευθυντής μας κ. Σταματόπουλος Β. συνεχάρη όλους για την συμμετοχή και την προσπάθεια. Ο ίδιος διάλεξε το πινγκ-πονγκ.

Την οργάνωση και επιμέλεια της ημέρας σχολικού αθλητισμού είχαν οι κ.κ. Παπαναστασίου Παναγιώτα, Χριστοδουλόπουλος Κωνσταντίνος και Γιαννακοπούλου Παναγιώτα. Συμμετείχαν επιβλέποντας και καθοδηγώντας στις διάφορες δράσεις οι κ.κ. Δημακοπούλου Βασιλική, Διλάλου Ασπασία, Σοφέτη Αναστασία, Βάγιας Παναγιώτης, Τζουλουχά Μαρία και βέβαια όλος ο Σύλλογος, ο οποίος συνέδραμε στην καλή οργάνωση των εκδηλώσεων αυτής της ημέρας.

2-10-2017 – Φωτογραφίες