16-17 Θερινό σχολείο στην Κεφαλονιά

Εκ μέρους και των άλλων 3 παιδιών Δημήτρη Τσουρούτη, Ασημίνα Κοττά και Σταυρούλα Βαγενά θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τον Διευθυντή μας κ. Δούλο και τον καθηγητή της Φυσικής κ. Ποταμίτη γι’ αυτή την ευκαιρία που μας δόθηκε να επισκεφτούμε το θερινό σχολείο που διοργάνωσε η Ένωση Ελλήνων Φυσικών στο πανέμορφο νησί της Κεφαλλονιάς. Μάθαμε περισσότερα πράγματα που δεν τα είχαμε ξανακούσει, συνεργαστήκαμε σε μεγάλο βαθμό μεταξύ μας άλλα και με άλλα παιδιά στο θερινό σχολειό και  ήρθαμε σε επαφή με καθηγητές και παιδαγωγούς των Φυσικών Επιστημών που μας βοηθήσαμε να καταλάβουμε πολλά πράγματα για το Σύμπαν, το μικρόκοσμο αλλά και το πόσο βοηθάει η Φυσική, η Χημεία και τα Μαθηματικά την τεχνολογία να προοδεύσει.

Μια ξεχωριστή εμπειρία που μας έβαλε σε διάφορες σκέψεις και που θα θυμόμαστε για πάντα!

Βασιλική Τίκο