16-17 Ταξίδι στη Γερμανία

Και αυτή τη χρονιά μας δόθηκε η ευκαιρία μέσα από την ανταλλαγή σχολείων με τα παιδιά από το Oettigen της Γερμανίας να επισκεφτούμε την χώρα τους με τον διευθυντή μας κ. Δούλο Επαμεινώνδα.

Μείναμε εκεί για μία εβδομάδα. Μία εβδομάδα αξέχαστη για εμάς αφού μέρα με την μέρα οι καθηγητές μας πήγαιναν στα πιο όμορφα μέρη που δεν θα είχαμε την ευκαιρία κάποιοι να τα ξαναεπισκεφθούμε. Πήγαμε στην Νιρεμβέργη όπου επισκεφθήκαμε το κάστρο που βρίσκεται εκεί. Είχαμε την ευκαιρία να πάμε στο παλάτι Νοϊσβάνσταϊν, όπου η κατασκευή του διατάχθηκε από τον Λουδοβίκο Β΄ της Βαυαρίας ως χώρος ανάπαυσης και φόρος τιμής στον Ρίχαρντ Βάγκνερ. Ανεβήκαμε σε βουνά με καταπληκτική θέα  βλέποντας τα καταγάλανα νερά των λιμνών και τις καταπράσινες πεδιάδες. Η τεράστια πόλη Μόναχο,ήταν εντυπωσιακή με πολλά αξιοθέατα που άξιζε πραγματικά κάποιος να επισκεφθεί. Για εμάς που είμαστε παιδιά η πιο όμορφη εμπειρία μας ήταν στο Skyline park με γέλιο ατελείωτο και πολλές δράσεις. Τέλος, το Ίνσμπρουκ που είναι μια πόλη στη δυτική Αυστρία (το όνομα της πόλης μεταφράζεται «γέφυρα πάνω στον ποταμό Ινν»), ήταν ο τελευταίος μας προορισμός και ένα από τα αγαπημένα μας μέρη. Το θεατρικό που παίξαμε (αρχαίο ελληνικό θέατρο οι Βάκχες, τραγωδία του Ευριπίδη) σε συνεργασία με τα παιδιά από το Oettigen στο σχολείο τους την δεύτερη μέρα, άφησε και τις καλύτερες εντυπώσεις.

Μάθαμε πράγματα για τον πολιτισμό τους όπως και αυτοί για τον δικό μας. Ένα ξεχωριστό ταξίδι και μία μοναδική εμπειρία που θα μείνει για πάντα χαραγμένη στο μυαλό μας και που ελπίζουμε να ξαναγίνει και την επόμενη χρονιά όπως έχει γίνει πάντα έως τώρα. Είναι ωραίο πράγμα όταν μέσα από το σχολείο σου δίνεται μια τέτοια ευκαιρία να έρθεις σε επαφή με έναν διαφορετικό λαό, με μια άλλη κουλτούρα και πάνω απ΄ όλα με παιδιά της ηλικίας σου που έχουν μεγαλώσει με μια άλλη νοοτροπία.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ αξίζει στο διευθυντή μας κ. Δούλο γιατί χωρίς αυτόν δεν θα είχαμε ποτέ την ευκαιρία να το ζήσουμε όλο αυτό.

Βασιλική Τίκο

Φωτογραφίες από το ταξίδι στη Γερμανία