16-17 Η Θεματική εβδομάδα στο σχολείο μας

Κατά την διάρκεια της προηγούμενης σχολικής εβδομάδας, παιδιά αλλά και καθηγητές πήραν ένα <<ρεπό>> από τις καθημερινές τους υποχρεώσεις και διασκέδασαν πραγματοποιώντας μαθησιακές δραστηριότητες ?άλλου περιεχομένου?? και θα καταλάβετε σε λίγο τι ακριβώς εννοώ και γιατί το 1οΓυμνάσιο Αιγίου θα είναι πάντα μέσα στις καρδιές όλων μας.

Όπως όλοι ξέρουμε στην ώρα των Μαθηματικών στόχος όλων των μαθητών είναι να βγουν σωστά οι εξισώσεις, σε αντίθεση με εμάς που θέλαμε μόνο να βγουν σωστές οι αναλογίες των υλικών που χρησιμοποιήσαμε για να φτιάξουμε το ?Πιο Γλυκό Ψωμί? κάτι που το πετύχαμε και με μεγάλη επιτυχία, καθώς είχαμε και την βοήθεια της κυρίας μας.

16-17 Θεματική εβδομάδα – Φτιάξαμε ψωμί στο σχολείο!

Στην ώρα της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας αντί να μελετάμε κείμενα διάσημων συγγραφέων μελετήσαμε το φεμινιστικό κίνημα που έχει σχέση με την θέση της γυναίκας στον σύγχρονο κόσμο

Στο μάθημα των Αρχαίων Ελληνικών μελετήσαμε το θέμα του σεβασμού που πρέπει να έχουμε προς τους άλλους αλλά και πως μπορούμε να επιβάλουμε τονσεβασμό των άλλων προς εμάς, κάτι που στις μέρες πρέπει όλοι μας ξέρουμε.

Tην ώρα της Φυσικής ασχοληθήκαμε με το αλκοόλ βλέποντας το από όλες της μεριές του καθώς η κάθε ομάδα είχε να μελετήσει διάφορα θέματα σχετικά με αυτό, όπως:

• Αλκοόλ και οδήγηση

• Αλκοόλ και έφηβοι

• Αλκοόλ και κοινωνική συμπεριφορά

• Αλκοόλ και τρόπος απεξάρτησης

• Καθώς και μια αφίσα σε σχέση με το αλκοόλ

16-17 Φυσική και Θεματική εβδομάδα: Αλκοόλ

Στην ώρα της Γυμναστικής και των Αγγλικών ασχοληθήκαμε με την διατροφή και την παχυσαρκία όπου είναι ένα θέμα που απασχολεί κυρίως τους εφήβους.

Στην ώρα της Πληροφορικής δημιουργήσαμε κολάζ, παρουσιάσεις και βίντεο με θέμα τη διατροφή.

16-17 Πληροφορική και Θεματική εβδομάδα

16-17 Μαγειρέματα – Θεματική εβδομάδα

Στο μάθημα της Τεχνολογίας οι μαθητές ενημερώθηκαν για τις βλαβερές συνέπειες του καπνίσματος. Επίσης  γνώρισαν τα μεταλλαγμένα τρόφιμα και έμαθαν για την ιστορία πολύ γνωστών ελληνικών βιομηχανιών τροφίμων.

Στο μάθημα των εικαστικών οι μαθητές έφτιαξαν έργα ζωγραφικής με θέμα την διατροφή.

Τέλος στην ώρα των Γαλλικών ασχοληθήκαμε με την Γαλλική κουζίνα και το Γαλλικό κρασί και μελετήσαμε διάφορα Γαλλικά πιάτα καθώς και πως μπορούν να ταιριάξουν μεταξύ τους,

Στο μάθημα των Αγγλικών οι μαθητές ασχολήθηκαν με τη σύγκριση της διατροφής στις μεσογειακές χώρες και τη Μ. Βρετανία μέσω της σύγκρισης συνταγών των χωρών αυτών.  Οι μαθητές μπόρεσαν να δουν τις διαφορές μεταξύ της διατροφής που είναι ήδη γνωστή σ΄ αυτούς και της διατροφής των βόρειων λαών, η οποία είναι πλούσια σε λίπη, ζάχαρη και αλάτι. Στη συνέχεια παρουσιάστηκαν οι κίνδυνοι για την υγεία που προκύπτουν από την υπερκατανάλωση των παραπάνω διατροφικών συστατικών.

16-17 Αγγλικά και Θεματική εβδομάδα

Ελπίζω μετά από όλα αυτά να καταλάβατε τι εννοώ με την λέξη ¨άλλου περιεχομένου?. Αν και μια εβδομάδα χωρίς μάθημα, μας δίδαξαν τόσα πολλά και γι΄αυτό λοιπόν το 1ο γυμνάσιο θα είναι πάντα στις καρδιές μας και εμείς ως μαθητές του θα είμαστε περήφανοι που φοιτούμε σε αυτό?