15-16 Οι περιπέτειες του Νώντα του μαθητή

Στόχος μας ήταν να ασχοληθούμε με τα κόμικ μέσα από ευχάριστη και δημιουργική ομαδική εργασία. Να πλάσουμε ιστορίες, να ζωγραφίσουμε και να φτιάξουμε κόμικ και κινούμενες εικόνες.

Η ομάδα μας ονομάζεται «κομικ?οί τύποι» και αποτελείται από παιδιά όλων των τάξεων του γυμνασίου που αγαπούν τα κόμικ.

Οι ιστορίες μας έχουν κεντρικό ήρωα το Νώντα, ένα φανταστικό μαθητή γυμνασίου. Είναι πιθανό να αναγνωρίσετε ένα κομμάτι του εαυτού σας στον ήρωα μας.

Τα σκίτσα μας φτιάχνονται στο χαρτί. Με τη χρήση υπολογιστή φτιάχνουμε από κάθε σκίτσο παραπλήσιες εικόνες, ώστε να προκύψει το επιθυμητό κινούμενο σχέδιο. Σε αυτό προσθέτουμε ηχογραφημένους διαλόγους.

Μέσα από την εργασία μας μάθαμε να συνεργαζόμαστε, μάθαμε για την ιστορία και την πορεία των κόμικ σαν είδος τέχνης, μάθαμε πώς να κάνουμε τα σκίτσα μας να κινούνται και να μιλάνε. Συζητήσαμε, πειραματιστήκαμε, αναζητήσαμε, φανταστήκαμε, δουλέψαμε, δημιουργήσαμε, γελάσαμε ?.

Οι κομικ…οί τύποι

15-16 6o Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας στην Πάτρα

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Παπαναστασίου Παναγιώτα (ΠΕ11), Γιαννακοπούλου Παναγιώτα (ΠΕ06), Διλάλου Ασπασία (ΠΕ19)

Συμμετέχοντες μαθητές: Κωνσταντίνος Βαζούρας, Ελενη Ιωάννα Δημητρίου, Παναγιώτης Ζώης, Λευκή Καγκάλου, Κωνσταντίνα Ιωάννα Μπαϊνέτα, Ανδρέας Μποδιώτης, Ευάγγελος Μυκονιάτης, Ιωάννης Νικολόπουλος, Ιωάννης Παπαγεωργίου, Ιωάννης Παπαδόπουλος, Μαρία Παπακωνσταντίνου, Φανούριος Παπαλεωνιδόπουλος, Γεώργιος Παπαναγιώτου, Ναυσικά Παπαντωνοπούλου, Εμμέλεια Πετροπούλου, Ηλίας Ρόζος, Ευαγγελία Τασσοπούλου, Ηλιάνα Τσιναρέλη, Σοφία Τρίγκα, Δήμητρα Τσουκαλά.