14-15 Παρουσίαση πειραμάτων φυσικής 12-5-15

Την Τρίτη 12 Μαΐου 2015 πραγματοποιήθηκε ο 3ος Διαγωνισμός πειραμάτων Φυσικής του 1ου Γυμνασίου Αιγίου για τη σχολική χρονιά 2014-2015. Η συμμετοχή των μαθητών ? τριών μας στα πειράματα και η ολοκληρωμένη παρουσίασή τους ξεπέρασε κάθε προσδοκία!

Στον διαγωνισμό που έγινε στο Πολύκεντρο Αιγίου πήραν μέρος συνολικά 102 μαθητές και μαθήτριες της Β΄ και Γ΄ τάξης του σχολείου μας. Φέτος υποδεχθήκαμε θερμά την συμμετοχή με ένα πείραμα από μαθητές της Β΄ τάξης του Γυμνασίου Καμαρών.

Η πρωτότυπη και ξεχωριστή εκδήλωση που διοργανώθηκε από τα παιδιά με πολύ μεράκι, ευρηματικότητα και αγάπη για τη Φυσική προσφέρει στους μαθητές, επαφή με σύγχρονες ιδέες και θέματα από το χώρο της επιστήμης προσαρμοσμένα στο επίπεδο των γνώσεών τους αλλά και των ενδιαφερόντων τους. Η προσέγγιση πραγματοποιήθηκε με χρήση νέων τεχνολογιών που έχουν εισαχθεί στην εκπαίδευση καθώς και πειραματικών μεθόδων με απλά και καθημερινά υλικά. Η επιλογή και η βελτίωση των πειραμάτων γινόταν καθ? όλη την διάρκεια του χρόνου σε δοκιμαστικές παρουσιάσεις στο σχολείο με τη επίβλεψη – βοήθεια των υπευθύνων καθηγητών κ. Ποταμίτη Λεωνίδα και κ. Τρίψα Γιάννας.

Έτσι καταφέραμε να ξεπεράσουμε κατασκευαστικά προβλήματα και «αναποδιές». Προκειμένου δε να ανανεώνουμε το ενδιαφέρον των μαθητών ?τριών μας διευρύναμε την «γκάμα» επιλογής πειραμάτων, με παρουσιάσεις πειραμάτων Ηλεκτρισμού, Μηχανικής, Οπτικής, Ηλεκτρομαγνητισμού και Θερμοδυναμικής.

Δόθηκαν βραβεία στις εξής κατηγορίες: α) πρωτότυπο πείραμα, β) καλύτερης παρουσίασης ? εξήγησης, γ) απλών υλικών, δ) καλύτερης κατασκευής.

Επειδή η επιλογή των πειραμάτων ξεπέρασε τις προσδοκίες μας η επιτροπή αξιολόγησης έδωσε έως και τρία βραβεία ανά κατηγορία. Σε όλους τους συμμετέχοντες δόθηκαν αναμνηστικά διπλώματα και φωτογραφίες από τις δοκιμαστικές παρουσιάσεις.

Ευχαριστούμε θερμά τον Διευθυντή μας κ. Επαμεινώνδα Δούλο για τη βοήθεια ? συμπαράσταση κατά την προετοιμασία αλλά και στη διάρκεια της επίδειξης των πειραμάτων.

Επίσης ευχαριστούμε τους γονείς κ. Βασίλη Μανουηλίδη και κ. Σπύρο Κακό για τη βιντεοσκόπηση και φωτογράφιση της επίδειξης και τον συνάδελφο κ. Χριστοδουλόπουλο Κώστα για την οργανωτική υποστήριξη στη διάρκεια της εκδήλωσης.

Σε όλους τους συμμετέχοντες αξίζουν πολλά συγχαρητήρια!!!

Η ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ

14-15 Προκήρυξη διαγωνισμού πειραμάτων φυσικής