13-14 Άνθρωπος και περιβάλλον κινδυνεύουν – Προβολή ταινίας

Προβολή ταινίας για τους μαθητές στο Πολύκεντρο.

Μια καλή ευκαιρία ευαισθητοποίησης πάνω στα σύγχρονα περιβαλλοντικά προβλήματα, είχαν οι μαθητές της Γ’ τάξης του σχολείου μας. Στο πολιτιστικό κέντρο Μυρτιάς παρακολούθησαν την πολύ ενδιαφέρουσα ταινία του Γιώργου Αυγερόπουλου “Ψηφιακά νεκροταφεία”. Την προβολή οργάνωσε για τα σχολεία του Αιγίου το Τμήμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας.

Η ταινία αναφέρεται στις σοβαρές επιπτώσεις που έχει για τον άνθρωπο, αλλά και το περιβάλλον η ανεξέλεγκτη ανακύκλωση σύγχρονων ηλεκτρονικών συσκευών, όπως αυτή γίνεται σε χώρες της Ασίας. Οι αποκαλυπτικές εικόνες προβλημάτισαν έντονα τους μαθητές, που είχαν την ευκαιρία να συνομιλήσουν με την υπεύθυνη περιβαλλοντικής εκπαίδευσης κ. Παπαϊωάννου αλλά και καθηγητές από τα Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Κλειτορίας και Ακράτας.

Οι προβολές ανάλογων ταινιών θα συνεχιστούν στο χώρο του σχολείου για τους μαθητές και των άλλων τάξεων.