12-13 “Ηλέκτρες” 24-4-2013

Ελληνογερμανικές Ηλέκτρες

Βίντεο από την παράσταση: Μέρος 1 και Μέρος 2

Η βραδιά είναι υπέροχη, τα σκηνικά στη θέση τους, οι θεατές στις θέσεις τους, οι μικροί ηθοποιοί, κατάλληλα ενδεδυμένοι, ανυπομονούν και αγχώνονται.

Και ενώ ο ήλιος δύει τα φώτα ανάβουν!

Μια υπέροχη παράσταση είχε την ευκαιρία να παρακολουθήσει χθες το κοινό του Αιγίου, μια ελληνογερμανική παράσταση. Δύο θεατρικές ομάδες, δύο χώρες, ένα έργο Ηλέκτρες.

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή όμως. Η θεατρική ομάδα του 1ου Γυμνασίου Αιγίου και η αντίστοιχη ομάδα από το Elbrecht Gymnasium του Oettingen της Γερμανίας προετοίμασαν στη διάρκεια της χρονιάς το ίδιο έργο στην μητρική τους γλώσσα η καθεμιά. Οι καθηγητές τους, Επαμεινώνδας Δούλος, Παναγιώτης Σπηλιώπουλος, Jurgen Sellnow και Klaus Karrer, επέλεξαν να συνδυάσουν την Ηλέκτρα του Σοφοκλή με τις Χοηφόρους του Αισχύλου σε μια παράσταση.

Χθες λοιπόν ήρθε η ώρα να παντρευτούν οι δύο αυτές προσπάθειες και να παρουσιαστούν για πρώτη φορά σε κοινό. Οι ίδιες σκηνές παρουσιάστηκαν πρώτα στα ελληνικά και έπειτα στα γερμανικά, με τους αντίστοιχους «ηθοποιούς» να παγώνουν επί σκηνής όταν ήταν η σειρά της άλλης ομάδας να μιλήσει.

Η ομάδα του Oettingen, γνώστες της τεχνολογίας, ετοίμασαν τέσσερα βιντεάκια που προβάλλονταν κατά τη διάρκεια της παράστασης και έδιναν έμφαση στα όσα λέγονταν επί σκηνής εκείνη την ώρα. Επέλεξαν για παράδειγμα να δείξουν στο λευκό πανί τον τρόπο με τον οποίο υποτίθεται ότι έχασε τη ζωή του ο Ορέστης και όχι να μας το μεταφέρει ο Πρεσβύτης.

Η ελληνική ομάδα επέλεξε να μοιράσει το ρόλο της Ηλέκτρας σε πέντε κοπέλες, ενώ της Χρυσοθέμιδος σε τρεις. Οι πολλαπλές φωνές τόνιζαν τις διαφορετικές συναισθηματικές καταστάσεις από τις οποίες περνά η κάθε ηρωίδα, ενώ σε αρκετά σημεία υπήρξε συνεκφώνηση από τις κοπέλες.

Αρχαιοπρεπείς στολές, υποτυπώδη σκηνικά, ζωντανή μουσική (από Γερμανούς μαθητές) και μια υπέροχη μυσταγωγία κατέκλυσε το χώρο. Για περίπου μιάμιση ώρα το κοινό παρακολούθησε τα δεινά του οίκου των Λαβδακιδών από μαθητικές ομάδες, που όμως δεν είχαν τίποτα να ζηλέψουν από επαγγελματίες ηθοποιούς.

Η βραδιά έκλεισε με τους μαθητές να χορεύουν όλοι μαζί, αγκαλιασμένοι σε ελληνικούς και μη ρυθμούς. Οι λαοί δεν έχουν να χωρίσουν τίποτα και αυτά τα παιδιά το απέδειξαν περίτρανα αυτές τις μέρες.

Οι 27 μαθητές από το Oettingen έφτασαν στο Αίγιο την Κυριακή και θα αποχωρίσουν την Παρασκευή το βράδυ, δίνοντας το επόμενο ραντεβού τους τον Ιούλιο για μια ακόμη κοινή παράσταση, στο Oettingen αυτή τη φορά.

Ρομίνα Δούλου

Πηγή: www.storybox.gr

Συλλογή φωτογραφιών από την παράσταση

Από τοπική εφημερίδα για την εκδήλωση: