12-13 Grand Prix Φυσικής 2013

Σχολικοί Αγώνες Grand Prix Φυσικής 2013

Για δεύτερη συνεχή χρονιά το σχολείο μας συμμετείχε στο διαγωνισμό φυσικών επιστημών σε επίπεδο νομού.

Φέτος οι μαθητές μας (από τη Β΄και τη Γ΄ τάξη) συμμετείχαν στο GP Φυσικής (ενώ πέρυσι συμμετείχαν στο GP Χημείας)

Στις 10 Απριλίου 2013 πραγματοποιήθηκε ο ενδοσχολικός αγώνας grand prix φυσικής στον οποίο συμμετείχαν 8 ομάδες μαθητών και μαθητριών της Β και Γ τάξης του σχολείου μας. Οι ομάδες που συμμετείχαν απαρτίζονταν από τους παρακάτω μαθητές:

ΟΜΑΔΑ 1

1) Βασιλάκης Δημήτρης (B1)

2) Δημητρόπουλος Ευάγγελος (B1)

3) Δημητροπούλου Ελευθερία (B1)

ΟΜΑΔΑ 2

1) Καββαδία Αγγελική (B3)

2) Στραβοδήμου Λαμπρινή (B5)

3) Χρυσανθοπούλου Φωτεινή (B5)

ΟΜΑΔΑ 3

1) Λουκαϊ Φλώρα (Γ3)

2) Μπουντίνη Εντέλα (Γ4)

3) Μπουντίνη Μιγκένα (Γ4)

ΟΜΑΔΑ 4

1) Γεωργάκης Γιώργος (Γ3)

2) Πετρόπουλος Ιωάννης του Νικολάου (Γ3)

3) Τσίτσικας Ηλίας (Γ3)

ΟΜΑΔΑ 5

1) Καγκάλου Μαρία (Γ1)

2) Καρβέλα Μαρία (Γ1)

3) Κόλα Αουρέλα (Γ1)

ΟΜΑΔΑ 6

1) Παπακωνσταντίνου Παναγιώτης (Γ2)

2) Ρουμελιώτης Δημήτρης (Γ1)

3) Ρώσση Ιωάννα (Γ1)

ΟΜΑΔΑ 7

1) Παλαιολογόπουλος Αγαμέμνων (B2)

2) Ρετσινιάς Γιώργος (B2)

3) Σουφλής Παναγιώτης (B5)

ΟΜΑΔΑ 8

1) Βούλγαρη Αντιγόνη (Γ3)

2) Μελισσαροπούλου Βασιλική (Γ3)

3) Πετρόπουλος Ιωάννης του Βασιλείου (Γ3)

Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός με τους μαθητές να συναγωνίζονται μεταξύ τους με διάχυτο ενθουσιασμό, αλλά και αγωνία για το τελικό αποτέλεσμα, όπως φαίνεται και στις παρακάτω φωτογραφίες.

Στο τέλος του αγώνα οι ομάδες 2 και 3 ισοψήφισαν με αποτέλεσμα να προκριθούν στην επόμενη φάση, όπου τελικά αναδειχθηκε νικήτρια η ομάδα 3, που αποτελείται από τις μαθήτριες Μπουντίνη Εντέλα, Μπουντίνη Μιγκένα και Λουκαϊ Φλώρα.

Οι μαθήτριες αυτές εκπροσώπησαν το σχολείο μας στον τελικό διαγωνισμό που έλαβε χώρα στις 13 Απριλίου 2013 στο χώρο του Παμπελοποννησιακού σταδίου της Πάτρας και στον οποίο συμμετείχαν συνολικά 22 γυμνάσια από όλη την Αχαΐα. Η ομάδα μας ανταποκρίθηκε επάξια στις απαιτήσεις του αγώνα και κατέλαβε τελικά την 15η θέση. Παρακάτω φαίνονται φωτογραφίες από το χώρο διεξαγωγής του τελικού.

Η ικανοποίηση από τη συμμετοχή των μαθητών ήταν διάχυτη, για μια διαδικασία που πραγματικά δεν ήθελε κανείς να τελειώσει. Σε όλους τους μαθητές που πήραν μέρος αξίζουν συγχαρητήρια για τη συμμετοχή και την προσπάθειά τους. Για το λόγο αυτό στους μαθητές θα απονεμηθούν βραβεία επιτυχούς συμμετοχής στο διαγωνισμό, ενώ στη νικήτρια ομάδα θα δοθεί τιμητικός έπαινος.

Στη διεξαγωγή του διαγωνισμού βοήθησαν οι καθηγητές Χρυσικού Αγγελική ΠΕ04 (Χημικός), Σαράντης Κωνσταντίνος ΠΕ04 (Βιολόγος) και Διλάλου Ασπασία ΠΕ19 (Πληροφορικής).

Στις 14/5/2013 στο αμφιθέατρο του ΠΟΛΥΚΕΝΤΡΟΥ ΑΙΓΙΟΥ δόθηκαν τιμητικές διακρίσεις στις συμμετέχουσες ομάδες. από το σύλλογο των καθηγητών.