12-13 Αποχαιρετισμός στους μαθητές της Γ΄ τάξης

Στο καλό παιδιά!

Μέσα σε μια ατμόσφαιρα γιορτινή και συγκινητική, το απόγευμα της Τετάρτης 15 Μαΐου 2013, η οικογένεια του 1ου Γυμνασίου αποχαιρέτησε τους μαθητές της Γ΄ τάξης, που θα συνεχίσουν πλέον στο Λύκειο.

Η αποχαιρετιστήρια αυτή εκδήλωση, που από πέρσι έχει γίνει θεσμός για το σχολείο μας, ξεκίνησε με νότες και τραγούδια. Η χορωδία και η ορχήστρα, υπό την καθοδήγηση και διδασκαλία της καθηγήτριας κ. Μαρίας Παπαγεωργίου, ερμήνευσαν τραγούδια των κορυφαίων Ελλήνων συνθετών Μάνου Χατζιδάκι και Σταύρου Ξαρχάκου.

Στη συνέχεια και με μεγάλη συγκίνηση, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄ τάξης παρέλαβαν αναμνηστικά δώρα που τους ετοίμασε το σχολείο. Αυτά τους τα πρόσφεραν οι καθηγητές τους, ο Σύλλογος Γονέων, αλλά και μικροί μαθητές της έκτης Δημοτικού, που από το Σεπτέμβρη θα ενταχθούν στη μεγάλη οικογένεια του 1ου Γυμνασίου.

Ο Διευθυντής του σχολείου κ. Επαμεινώνδας Δούλος εξέφρασε την αγάπη όλων προς τους μαθητές της Γ΄ τάξης, μίλησε για τα ωραία χρόνια που πέρασαν στο Γυμνάσιο και τους ευχήθηκε καλή επιτυχία στο νέο τους σχολείο και στη ζωή τους.

Στη συνέχεια γονείς και μαθητές ξεναγήθηκαν στις εκθέσεις ζωγραφικής και τεχνολογίας του σχολείου, ενώ η όμορφή βραδιά έκλεισε με πολλή μουσική και χορό.

Φωτογραφίες από την εκδήλωση