11-12 Πρόγραμμα “Νέοι στην πόλη”

Δράσεις “Πράσινων Φίλων”

Με τη δημοσιογραφική ομάδα “Πράσινοι Φίλοι” και μέσα από το πολιτιστικό πρόγραμμα “Νέοι στην πόλη” οργανώσαμε φέτος τις παρακάτω δράσεις:

1. Στις 17 Νοέμβρη 2011, στη γιορτή για το Πολυτεχνείο που έγινε στον “Απόλλωνα” φιλοξενήσαμε τα άτομα με ειδικές ανάγκες από το ΕΚΑΜΕ Αιγίου. Μαζί τους και σε συνεργασία με τους εκπαιδευτές και τους κοινωνικούς λειτουργούς του κέντρου πραγματοποιήσαμε στις 3 Δεκεμβρίου 2011, Παγκόσμια Ημέρα των ΑμΕΑ, μία τρίωρη σχεδόν, ειδική ραδιοφωνική εκπομπή γι΄ αυτό το θέμα, σε τοπικό ραδιόφωνο του Αιγίου.

2. Την Κυριακή 11 Δεκεμβρίου 2011 παραδώσαμε στο “Κελάρι της Αγάπης” ένα σημαντικό αριθμό τροφίμων που συγκεντρώσαμε στο σχολείο με την ευγενική προσφορά μαθητών, γονέων και καθηγητών.

3. Συγκεντρώσαμε και αποστείλαμε στη οργάνωση “Κάνε μία Ευχή”, το ποσό των 120 ? περίπου, μέσα από την προσφορά των ειδικών Χριστουγεννιάτικων αστεριών.