11-12 Μαθητές από το Αίγιο και το Ότιγκεν παίζουν μαζί αρχαίο θέατρο

Μαθητές από το Αίγιο και το Ότιγκεν παίζουν μαζί αρχαίο θέατρο και στήνουν Γέφυρα πολιτισμού μεταξύ Ελλάδας-Γερμανίας

Με σύνθημα «Συνεχίζουμε με όσα μας ενώνουν» μαθητές και καθηγητές από το Αίγιο και το Ότιγκεν της Γερμανίας, ένωσαν τις δυνάμεις τους μέσα από την αρχαία τραγωδία και έστειλαν από την Ελλάδα μήνυμα συναδέλφωσης και συνεργασίας των δύο λαών. Ογδόντα συνολικά παιδιά ανέβασαν από κοινού, στην ελληνική και στη γερμανική γλώσσα, την παράσταση «Ιφιγένεια εν Αυλίδι» του Ευριπίδη και καταχειροκροτήθηκαν από μικρούς και μεγάλους θεατές.

Η επαφή των δύο πλευρών ξεκίνησε πριν από 5 χρόνια, όταν το 2006 μαθητές από το Γυμνάσιο του Ότιγκεν παρακολούθησαν τότε στο Αίγιο τις «Τρωάδες» και εξέφρασαν την επιθυμία να ανεβάσουν και αυτοί αρχαίο θέατρο. Από τότε, κάθε χρόνο γίνεται ανταλλαγή και φιλοξενία μαθητών από τις δύο χώρες με αποκορύφωμα της κοινή τους παράσταση.

Έτσι και φέτος, την εβδομάδα από 26-31 Μαρτίου φιλοξενήθηκαν από οικογένειες του Αιγίου 35 μαθητές και 3 καθηγητές από το Γερμανικό σχολείο, οι οποίοι έκαναν εκπαιδευτικές εκδρομές (Καλάβρυτα, Δελφοί, Αρχαία Ολυμπία), γνώρισαν τον ελληνικό τρόπο ζωής και αντάλλαξαν εμπειρίες, μουσικές και σκηνοθετικές προτάσεις πάνω στο αρχαίο θέατρο,

«Νιώθουμε και λίγο Έλληνες» δήλωσαν με ενθουσιασμό τα παιδιά από τη Γερμανία που διδάσκονται στο σχολείο τους αρχαία και νέα ελληνική γλώσσα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Διευθύντρια του σχολείου του Ότιγκεν είναι λάτρης του ελληνικού πολιτισμού, ενώ η τοπική Βαυαρική κυβέρνηση επιχορηγεί κάθε τι που σχετίζεται με την Ελλάδα και την ανταλλαγή πολιτιστικών δράσεων.

Η κοινή παράσταση πάνω στην «Ιφιγένεια εν Αυλίδι» δόθηκε στην αυλή του 1ου Γυμνασίου Αιγίου την Παρασκευή 30 Μαρτίου και σ΄ αυτή πήραν μέρος όλοι οι Γερμανοί μαθητές (ηθοποιοί και μουσικοί) μαζί με 48 συμμαθητές του από σχολεία του Αιγίου (1ο Γυμνάσιο, 1ο Λύκειο, 4ο και 2ο Γυμνάσιο).

“Δημιουργούμε αρχαίο θέατρο και κάθε σχολείο το προσεγγίζει με τη δική του κουλτούρα, εμείς παραδοσιακά ενώ με μοντέρνο τρόπο οι Γερμανοί φίλοι μας” δήλωσε ο εμπνευστής της όλης προσπάθειας και Διευθυντής του 1ου Γυμνασίου κ. Επαμεινώνδας Δούλος, υπογραμμίζοντας τον αντιπολεμικό χαρακτήρα και το μήνυμα του έργου. Την μουσική της παράστασης έγραψε ο καθηγητής μουσικής κ. Σπηλιόπουλος ενώ μετά το τέλος της παράστασης βραβεύτηκαν όλοι οι συντελεστές, οι καθηγητές που βοήθησαν αλλά και οι οικογένειες του Αιγίου που φιλοξένησαν τους εκπροσώπους του Γερμανικού σχολείου. Η επόμενη συνάντηση των δύο σχολείων θα γίνει αρχές Ιουλίου στο Ότιγκεν, όπου θα φιλοξενηθούν και θα παρουσιάσουν κομμάτια της αρχαίας τραγωδίας, μαθητές του Αιγίου.

Τηλ. Επικοινωνίας:

1ο Γυμνάσιο: 26910 ? 28883