Πρόγραμμα Ερατοσθένης – Ισημερία 23-9-22

Ισημερία, 23-9-2022

Μαθητές από τα τμήματα Γ1 και Γ3 που συμμετέχουν στο πρόγραμμα Ερατοσθένης 2022 έκαναν μετρήσεις στο προαύλιο του σχολείου μας.

Σε συνδυασμό με άλλα σχολεία που έκαναν μετρήσεις, καλύτερο ζευγάρι για μας ήταν το Puerto Rico, όπου το αποτέλεσμα μας για την περιφέρεια της Γης ήταν 39.926km

Σε συνδυασμό με τον ισημερινό, η μέτρηση που κάναμε είχε αποτέλεσμα:  40.157km για την περιφέρεια της Γης. Ο συνδυασμός των μετρήσεων με τον ισημερινό γίνεται μόνο κατά τις ισημερίες.

Στο πρόγραμμα συμμετέχουν σχολεία από όλον τον κόσμο. Ακολουθούν φωτογραφίες από τις μετρήσεις που έκαναν συνεργάτες μας στο πρόγραμμα από διάφορες χώρες στον κόσμο στις 23-9-22, καθώς τα τα αποτελέσματά μας.

Αργεντινή

Αθήνα – Άγιοι Ανάργυροι

Αθήνα – Ίλιον

Βραζιλία

Κολομβία

Γαλλία

Ινδία

Πουέρτο Ρίκο

3 σχολεία στη Ρουμανία

Αποτελέσματα

Στην πλατφόρμα twinspace του προγράμματος στη σελίδα 23 September Equinox παρουσιάζονται οι μετρήσεις και οι δραστηριότητες που σχετίζονται με την ισημερία και  πραγματοποιήθηκαν στο διάστημα 19-23 Σεπτεμβρίου.

Καλό φθινόπωρο!