Με έμπνευση τον “Θεόφιλο”

« Όταν ο Θεόφιλος ζωγράφιζε ήρωες του ’21 οι φουστανέλες γίνονται λουλούδια στους αγρούς»   Στρατής Ελευθεριάδης.

Τα ζωγραφικά έργα « φουστανελάδες» εκτέθηκαν στο σχολείο μας με αφορμή την επέτειο της 25ης Μαρτίου από τα τμήματα Α3 και Α4 . Τα έργα αυτά εμπνεύστηκαν από τους  ήρωες της Ελληνικής Επανάστασης του ’21 του λαϊκού Μυτιληνιού ζωγράφου Θεόφιλο Χατζημιχαήλ που αποκαλούνταν « ο τσολιάς της ζωγραφικής».

Μια πρωτότυπη ιδέα της Κας Σοφίας Παπαζαχαροπούλου που υλοποίησε στα πλαίσια του μαθήματος εικαστικών η εικαστικός και καθηγήτρια κα Καραλή  με τους μαθητές της.Το αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικά εκφραστικό . Οι ηρωικές μορφές , η καθεμία ξεχωριστή και μοναδική, ζωντάνεψαν  μέσα από τα χέρια και τη φαντασία   των παιδιών με θαυμάσιο τρόπο. Λες και  μας κοιτούσαν και φυσικά απορούσαν..

Συγχαίρουμε λοιπόν θερμά τους μαθητές της Α’ τάξης και την καθηγήτρια τους και τους ευχαριστούμε για την ιδιαίτερη εμπειρία που μας χάρισαν.

Όταν τα παιδιά ζωγραφίζουν τσολιάδες  φτιάχνουν ζωντανά  χρωματικά εικαστικά θαύματα.

Σοφία Παπαζαχαροπούλου.